fbpx

I Kongres Młodzieżowych Rad Województwa Podlaskiego

15. edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego
15. edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego
23 października 2023
Kwesta Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne
6 listopada 2023
Pokaż wszystkie

I Kongres Młodzieżowych Rad Województwa Podlaskiego

I Kongres Młodzieżowych Rad Województwa Podlaskiego

Wzięło w nim udział ponad stu młodych działaczy z terenu całego województwa. Były debaty, panele, warsztaty oraz burza mózgów. Kongres, który rozpoczął członek zarządu Marek Malinowski, odbył się w poniedziałek, 23 października, w Książnicy Podlaskiej.

– Witam serdecznie w imieniu całego Zarządu Województwa Podlaskiego. Bardzo fajnie, że postanowiliście tak licznie przyjechać, bo warto rozmawiać, warto się spotykać, wymieniać poglądy. Jesteście młodymi ludźmi, to do was świat należy – przywitał zebranych Marek Malinowski, życząc owocnego spotkania.

Inicjatorem wydarzenia jest Młodzieżowy Sejmik Województwa Podlaskiego. Jego celem – aktywizacja młodzieży, szczególnie w zakresie życia obywatelskiego w regionie, podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej struktur samorządowych i aktów prawa miejscowego. O działalności MSWP opowiedział przewodniczący gremium Mateusz Feszler.

Jak zapowiedział, w najbliższym czasie będą dodatkowe rekrutacje do sejmiku, do uczestnictwa, w których bardzo zachęcał.

Celem przewodnim kongresu jest stworzenie Strategii Młodzieżowych Rad Województwa Podlaskiego – poradnika dla młodzieżowych działaczy. Wątpliwości na temat tego, jak ważne jest aktywne uczestnictwo nie tylko w tworzeniu tego dokumentu, nie miała przewodnicząca komisji ds. ekologii i radna sejmiku Oliwia Walendzik z ZSOiT w Białymstoku.

– Uważam przede wszystkim, że to m.in. świadczy o mnie, czyli o tym, co ja robię i jak działa moje otoczenie. To wpływa na nasze funkcjonowanie – mówiła. – Jest jeszcze dużo do zrobienia, ale z roku na rok jest coraz lepiej i coraz więcej osób włącza się do działalności społecznej – podkreśliła.

Doceniać wagę działań społecznych

I Kongres Młodzieżowych Rad Województwa Podlaskiego to przedsięwzięcie finansowane w ramach programu Młodzieżowe Podlaskie Lokalnie, z którego MSWP otrzymał dotację w wys. 6 tys. zł.

Pierwszym tematem, nad jakim dyskutowano, była polityka młodzieżowa oczami dorosłych i młodych. Jak zaznaczyła jedna z prelegentek Aleksandra Horoszko, to bardzo ważne i jednocześnie bardzo proste, by się angażować. Zaapelowała ona do dyrektorów szkół i nauczycieli, by wspierać młodych działaczy społecznych.

W dalszej części wydarzenia odbyły się warsztaty o cyberbezpieczeństwie oraz panel poświęcony sztucznej inteligencji.

W poniedziałkowej inauguracji kongresu uczestniczyły także dyrektor Departamentu Kultury, dziedzictwa narodowego i Promocji Agata Puchalska oraz dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz.

źródło: podlaskie.eu