fbpx

Ambasador Indii spotkał się z marszałkiem województwa mazowieckiego

Sejmik Województwa Mazowieckiego wspiera policję
Sejmik Województwa Mazowieckiego wspiera policję
21 stycznia 2024
Nowy sprzęt do monitorowania jakości powietrza w Płocku
4 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Ambasador Indii spotkał się z marszałkiem województwa mazowieckiego

Ambasador Indii spotkał się z marszałkiem województwa mazowieckiego

O szansach i możliwościach współpracy mazowiecko-indyjskiej rozmawiali wczoraj ambasador Republiki Indii Nagma Mohamed Mallick i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Od zaprezentowania potencjału Mazowsza rozpoczął spotkanie gospodarz – marszałek Adam Struzik. Region wytwarza około 25% polskiego PKB. Zdaniem marszałka województwo jest atrakcyjnym partnerem dla strony indyjskiej ze względu na swoje położenie, a także wielkość i potencjał demograficzny.

Jesteśmy zainteresowani kooperacją – mamy już teraz podpisane porozumienia o współpracy z wieloma regionami europejskimi, a także azjatyckimi – wskazał Adam Struzik.

Ambasador Indii przedstawiła propozycje współpracy z Mazowszem w dwóch nowych dziedzinach: przemyśle tekstylnym oraz przetwórstwie żywności. Województwo mazowieckie ma szansę stać się ważnym centrum dystrybucji tekstyliów produkowanych w Indiach. Region ma także niezwykły potencjał związany z technologią wytwarzania i projektowania ubioru, co może zostać wykorzystane w Indiach, których rynek tekstylny liczy pięć tysięcy lat.

Strona indyjska jest zainteresowana także technologią przetwarzania żywności, która jest rozwijana na Mazowszu.

– Mazowieckie firmy wprowadzają wiele nowych technologii związanych m.in. z suszeniem żywności. Myślę, że rynek indyjski może być zainteresowany współpracą z mazowieckimi innowacyjnymi przedsiębiorstwami, które zajmują się produkcją żywności wegańskiej i wegetariańskiej – zaznaczył marszałek – województwo mazowieckie odpowiada za około 40% krajowej produkcji owoców.

Symbolicznym początkiem tej współpracy może być wystosowane przez panią ambasador zaproszenia dla mazowieckich przedsiębiorców z wyżej wymienionych branż do udziału w targach Bahrat Tex 2024 odbywających się w lutym w New Delhi oraz targach spożywczych World Food Expo we wrześniu.

Mazowsze nowym domem dla obywateli Indii

Coraz więcej obywateli Indii wybiera Mazowsze, jako swój dom. Wielu indyjskich imigrantów pracuje w branży IT, która jest niezwykle rozwinięta w województwie mazowieckim. Również stołeczne uczelnie są atrakcyjne dla studentów z Indii – zwłaszcza Politechnika Warszawska i Uniwersytet Warszawski. Obecnie indyjscy studenci są trzecią (po Ukraińcach i Białorusinach) największą grupą narodowościową na polskich uczelniach.

– Dziękuję rządowi Polski oraz władzom Mazowsza za wsparcie, które otrzymują obywatele Indii – zwłaszcza studenci. Dziękuję za bezpieczeństwo i dobrą atmosferę – podkreśliła ambasador Nagma Mohamed Mallick.

źródło: mazovia.pl