fbpx
Marszałek Marek Woźniak otwiera debatę z Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej na temat przyszłości Europy
16 marca 2022
YEPs 2022
30 marca 2022
Pokaż wszystkie

Apel o stworzenie europejskiej bazy danych dla uchodźców

O stworzenie europejskiej bazy danych, aby zapewnić uchodźcom zweryfikowaną i zaufaną listę ofert dotyczących możliwości zakwaterowania i pracy w całej Unii Europejskiej – zaapelowały delegacje polska, rumuńska, słowacka i węgierska w Europejskim Komitecie Regionów.

Przewodniczący polskiej delegacji, marszałek województwa wielkopolskiego, członek Zarządu Związku Województw RP,  Marek Woźniak oraz szefowie pozostałych trzech przedstawicielstw przekazali apel o solidarność z Ukrainą szefowi Komitetu Regionów Apostolosowi Tzitzikostasowi.

Jak czytamy w dokumencie, najpilniejszą kwestią z perspektywy samorządów z czterech krajów najbardziej zaangażowanych w udzielanie wsparcia uchodźcom jest stworzenie odpowiedniej europejskiej bazy danych. Chodzi o zapewnienie uchodźcom, szczególnie matkom z dziećmi, zweryfikowanej i zaufanej listy ofert dotyczących możliwości zakwaterowania i pracy w całej Unii Europejskiej (z uwzględnieniem oferty transportu do tych miejsc).

Samorządowcy zaapelowali, aby Europejski Komitet Regionów, wykorzystując swoją rozległą sieć kontaktów, przyczynił się do powstania tego typu bazy danych i jej koordynacji – tworząc ją samemu lub wykorzystując w tym zakresie, jeśli istnieje taka potrzeba, wsparcie Komisji Europejskiej lub innych powiązanych instytucji.

Przedstawiciele czterech delegacji wezwali również do solidarności z narodem ukraińskim oraz otwarcie swoich regionalnych i lokalnych społeczności i domów na uciekających przed wojną Europejczyków.

Zauważyli, że rządy, samorządy, organizacje społeczne, ale również ogromna liczba obywateli Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier intensywnie organizuje pomoc humanitarną, a setki tysięcy mieszkańców tych krajów gości uchodźców we własnych domach.

Zdaniem samorządowców, aby uniknąć katastrofy humanitarnej, potrzebny jest oparty o dobrowolność mechanizm wsparcia dla relokacji uchodźców oraz dedykowanie na ten cel dodatkowych środków z funduszy europejskich.

„Musimy wziąć pod uwagę fakt, że na skutek działań wojennych oraz ogromu zniszczeń, obywatele Ukrainy nie będą mogli szybko powrócić do swoich dotychczasowych miejsc zamieszania, dlatego pomoc musi być długofalowa” – zaznaczyli.

Źródło: samorzad.pap.pl