fbpx
Finał Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w Kieleckiem
18 czerwca 2021
Sezon turystyczny w województwie świętokrzyskim otwarty
6 lipca 2021
Pokaż wszystkie

Bezpłatnym autobusem z Kielc na Święty Krzyż

Od soboty 3 lipca mieszkańcy Kielc i okolic oraz odwiedzający region turyści mogą skorzystać z bezpłatnej komunikacji autokarowej na Święty Krzyż. Samorząd Województwa Świętokrzyskiego oraz Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego podjęli inicjatywę ponownego uruchomienia bezpłatnej linii autobusowej łączącej stolicę regionu ze świętokrzyskim sanktuarium. Autobus turystyczny, oklejony zdjęciami z województwa, pierwszych w tym roku pasażerów zabierze w podróż już w najbliższą sobotę. Będzie kursował weekendowo do 26 września br., a jeśli jesienią będzie cieszyć się popularnością, połączenia zostaną przedłużone do końca października.

– Cieszę się, że po okresie pandemii, kiedy ruch turystyczny został mocno ograniczony, wraca także możliwość odwiedzania Świętego Krzyża i wygodnego, komfortowego transportu dla podróżujących i pielgrzymów przybywających do sanktuarium z Kielc – podkreślił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. – Będziemy realizować na tej trasie dwa kursy dziennie, w każdy weekend, by umożliwić przejazd wszystkim chętnym. A trasa wiodąca z Kielc na Święty Krzyż jest wyjątkowo malownicza – dodał marszałek. Przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś powiedział, że takie połączenia komunikacyjne z pewnością zachęcą wiele osób do wzmożonej aktywności turystycznej i odwiedzania urokliwych zakątków świętokrzyskiego przez całe lato.

Jak dodał członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka, dla osób zainteresowanych podróżą autobusem na Święty Krzyż, przygotowano wygodny, komfortowy pojazd. – Autokar jest dobrze przygotowany, wyposażony w klimatyzację, wygodne fotele, ekrany, na których można będzie obejrzeć filmy zachęcające do odwiedzenia Ziemi Świętokrzyskiej – powiedział Tomasz Jamka. – Podczas jazdy pasażerowie mogą także liczyć na obecność przewodnika świętokrzyskiego, który będzie opowiadać o mijanych w trakcie podróży atrakcjach, zabytkach i ciekawostkach związanych z naszym regionem.

Pierwszy kurs wyjedzie z Kielc w kierunku Świętego Krzyża o godz. 9.00, kolejny – o godz. 14.30. Powrotne kursy spod sanktuarium będą ruszać o godz. 13.00 oraz 18.00. Wyjątkowo, w najbliższy weekend pierwszy przejazd zaplanowano na godz. 10.00.

-Tydzień temu otwieraliśmy sezon turystyczny, a teraz zapraszamy na wycieczki turystyczne. Ubiegłoroczne kursy autobusu promocyjnego na Święty Krzyż cieszyły się dużą popularnością – przypomniał prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Marcin Piętak. – Skorzystało z tych połączeń około 3 tysięcy osób. Liczymy, że w tym roku również wszyscy chętni odwiedzą Święty Krzyż albo też obejrzą wiele ciekawych miejsc, dostępnych w okolicy – Żeromszczyznę czy Świętą Katarzynę.

-Przypominam, że Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego – duchowa stolica regionu – to najstarsze, pierwsze polskie sanktuarium, powstałe wieki przed polską Jasną Górą, miejsce niezwykłe, warte odwiedzenia, które czeka na turystów i na pielgrzymów. Zapraszam na Święty Krzyż – powiedział ojciec Marian Puchała, superior Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.

Autokar jeździ zawsze tą samą drogą i łączy 9 przystanków, zlokalizowanych w turystycznych miejscowościach lub przy większych atrakcjach. I tak, dwa początkowe przystanki znajdują się w Kielcach: przy rezerwacie Kadzielnia i dworcu PKP. Autobus zatrzymuje się przy zalewie w Cedzynie, u podnóża hotelu Ameliówka w Mąchocicach Kapitulnych, na Żeromszczyźnie – Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach oraz u podnóża Łysicy – przy przystanku na wysokości ośrodka „Jodełka” w Świętej Katarzynie. Następnie przejeżdża przez Bieliny, gdzie w okolicy Pensjonatu pod Kogutami znajduje się przystanek. Kolejne postoje to Huta Szklana (Osada Średniowieczna) i pętla na Świętym Krzyżu.

System rezerwacji biletów jest dostępny na stronie internetowej regionalnego portalu turystycznego.

Połączenie powstało z inicjatywy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, która zawarła porozumienie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Kielcach.

źródło i foto: swietokrzyskie.pro