fbpx

Finał Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w Kieleckiem

marszałek Bętkowski
Świętokrzyskie wspiera rozwój obszarów wiejskich
10 czerwca 2021
Bezpłatnym autobusem z Kielc na Święty Krzyż
2 lipca 2021
Pokaż wszystkie

Finał Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” w Kieleckiem

W najbliższą niedzielę, 20 czerwca 2021 roku, w Parku Etnograficznym w Tokarni odbędzie się jubileuszowy finał wojewódzki XX edycji ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Jego organizatorem na szczeblu regionalnym są Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, przy współpracy Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

– Konkurs ma swoją tradycję i zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszego regionu. Jego celem jest promocja produktów regionalnych oraz turystycznej marki regionu. Dzięki Konkursowi smaki regionalne wypracowane przez lata przez nasze babcie i prababcie, przekazywane z pokolenia na pokolenie, są pielęgnowane do dnia dzisiejszego – podkreślał członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, która odbyła się na dziedzińcu Dworku Laszczyków Muzeum Wsi Kieleckiej.

W czasie 20 lat dzięki Konkursowi zidentyfikowano ponad 700 produktów, których receptury zostały spisane i będą służyć kolejnym pokoleniom. Marek Jońca, zapraszając wszystkich zainteresowanych do Tokarni w najbliższą niedzielę, podkreślał, że zdrowe, regionalne wyroby cieszą się obecnie rosnącą popularnością i warto po nie sięgać, bo jest to żywność wysokiej jakości.

W tym roku ocenie będą podlegać 44 produkty przygotowane przez osoby prywatne, Koła Gospodyń Wiejskich oraz członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. Przedmiotem Konkursu są lokalne produkty o udokumentowanej tradycji, tj. surowce lub wyroby przeznaczone do bezpośredniego spożycia albo sporządzenia potraw, nie zaś gotowe potrawy.

Wydarzeniu będzie towarzyszył konkurs „Jawor – u źródeł kultury”, którego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.

W trakcie trwania Konkursu będzie się również odbywał kiermasz żywności wysokiej jakości, w którym weźmie udział 22 członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie.

Źródło i foto: www.swietokrzyskie.pro