fbpx

Budżet unijny. Negocjacje z marszałkiem województwa dolnośląskiego

korona
Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego dostanie koronę z bolesławieckiej ceramiki
11 marca 2021
koleje dolnośląskie grafika
Elektryczne elfy dla Kolei Dolnośląskich
26 marca 2021
Pokaż wszystkie

Budżet unijny. Negocjacje z marszałkiem województwa dolnośląskiego

Wrocław

Województwo dolnośląskie ma szansę na dodatkowe środki z rezerwy programowej programów regionalnych. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zakończyło konsultacje Umowy Partnerstwa, która określa na co zostaną przeznaczone dotacje unijne z polityki spójności i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w latach 2021-2027.

Około 40% pieniędzy z polityki spójności trafi na programy regionalne zarządzane przez marszałków województw. 75% tych środków zostało już podzielonych, a 25% przeznaczono na rezerwę programową programów regionalnych, która podzielona zostanie w czasie negocjacji kontraktu programowego. Rozmowy w tej sprawie z przedstawicielami województw już trwają. W poniedziałek wiceminister Waldemar Buda spotkał się z marszałkiem województwa dolnośląskiego Cezarym Przybylskim.

Wiceminister Waldemar Buda przypomniał, że do rozdysponowania na wszystkie regiony jest jeszcze 7,1 mld euro. Każdy region ma szansę na dodatkowe fundusze z rezerwy programowej. Warunkiem otrzymania dodatkowych funduszy jest opracowanie i zgłoszenie przez marszałków dobrych projektów rozwojowych.

Jak zapowiada minister – na Dolny Śląsk w ramach programu regionalnego i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji trafi ponad 1 miliard 560 milionów euro.

– Jest to kwota w ramach gwarantowanej puli, a trwają negocjacje rezerwy programowej programów regionalnych, dlatego fundusze jeszcze się zwiększą – podkreślał wiceminister Buda.

Region będzie mógł również korzystać z środków Funduszu Odbudowy oraz programów krajowych, finansowanych ze środków polityki spójności.

W spotkaniu uczestniczył również, pochodzący z Dolnego Śląska, Michał Dworczyk, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który podkreślił bardzo dobrą współpracę rządu z władzami samorządowymi województwa w prowadzeniu polityki rozwoju.

Źródło: www.gov.pl