fbpx

Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego dostanie koronę z bolesławieckiej ceramiki

rozdanie nagród
Nagrody sportowe województwa dolnośląskiego rozadne
4 marca 2021
Wrocław
Budżet unijny. Negocjacje z marszałkiem województwa dolnośląskiego
18 marca 2021
Pokaż wszystkie

Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego dostanie koronę z bolesławieckiej ceramiki

korona

Miss Polonia to jeden z najstarszych konkursów piękności na świecie. Jego historia sięga 90 lat wstecz, a po latach przerwy w 2019 roku konkurs powrócił na Dolny Śląsk. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Wybory Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego to wybór przede wszystkim charyzmatycznych ambasadorek regionu, znających jego historię, kulturę i tradycję. Jego misją jest wspieranie akcji promujących region, wydarzeń charytatywnych oraz innych projektów istotnych dla regionu. Konkurs Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego powrócił do województwa po latach przerwy. Nowa edycja odbyła się w 2019 roku, gdy poznaliśmy obecną Miss – Sarę Pożarlik.

– Co roku dbamy o to, aby poszerzać wiedzę naszych kandydatek o Dolnym Śląsku, dlatego wraz z Urzędem Marszałkowskim przeprowadzamy szkolenia na ten temat, które kończą się testem wiedzy o regionie – dodaje organizator Marcin Chabier.

Tegoroczna zwyciężczyni otrzyma tegoroczna koronę. Jest to pierwsza na świecie korona wykonana z ceramiki. O procesie tworzenia opowiedziała Magda Gazur, główny projektant, z MANUFAKTURY w Bolesławcu:

– Kiedy rok temu dostałam propozycję wykonania korony z kamionki bolesławieckiej dla przyszłej zwyciężczyni Konkursu, byłam nieco zaskoczona. Do tej pory wyroby z Bolesławca królowały na stołach, a nie w formie ozdób. Problem był trudny do rozwiązania, ale dawał też nowe wyzwanie projektowe. Pierwsze podjęte próby nie były owocne i po wielu podejściach proces projektowy stanął w miejscu. W końcu natchnieniem stała się, wykonywana na małą skalę z ręcznie zdobionych koralików, biżuteria. Wtedy zaczęliśmy myśleć o koronie w zupełnie inny sposób. Pozostawało już tylko doprecyzowanie szczegółów plastycznych i technicznych. Każdy koralik wytworzony ręczną metodą odlewania z masy lejnej został ręcznie ozdobiony w odcieniach kobaltu – koloru najbardziej kojarzonego z bolesławiecką ceramiką. Misternie ułożone względem siebie elementy przeplatane wzajemnie w formie wianka stworzyły naturalną, lekką w charakterze i odbiorze ozdobę głowy, która przeszła oczekiwania.

Wykorzystanie ceramiki bolesławieckiej, dotychczas kojarzonej z przedmiotami użytku codziennego, do wykonania korony oraz biżuterii, jest wyrazem istotnego znaczenia wyrobów regionalnych w kulturze.

– Dolny Śląsk słynie nie tylko z pięknej przyrody i ogromnej liczby zabytków, ale jego bogactwo kryje się również w wyrobach regionalnych. Ceramika bolesławiecka to produkt, który zdobył już popularność w regionie i poza granicami kraju. Tym razem chcemy pokazać, że rękodzieło ma duży potencjał oraz szerokie zastosowanie. Zależy nam na promocji województwa poprzez produkty, które mają bogatą tradycję i są nieodłącznie związane z Dolnym Śląskiem – mówi Paweł Wybierała, członek zarządu województwa.

Źródło i foto: umwd.dolnyslask.pl