fbpx

Duże inwestycje drogowe na Opolszczyźnie

Rekordowe pieniądze dla Opolskiego
6 czerwca 2022
Opolskie. Pieniądze dla ZAKSY
28 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

Duże inwestycje drogowe na Opolszczyźnie

42 miliony 700 tysięcy złotych będzie kosztowała rozbudowa ośmiu i pół kilometra dróg wojewódzkich w Polskiej Nowej Wsi i od Wawelna do DK 46. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą, a prace potrwają do lipca 2025 roku. Inwestycja została dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

 

Jak podkreśla członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza, to jedna z największych inwestycji drogowych województwa, rozpoczynana w tym roku. – Mam nadzieję, że za trzy lata będziemy się wszyscy cieszyć z ośmiu kilometrów bardzo dobrej drogi – mówi. Planowane prace zostały podzielone na dwa etapy. – Pierwszy etap obejmuje rozbudowę drogi 435 w Wawelnie i drogi 429 od Wawelna do Polskiej Nowej Wsi. Tutaj już dokumentacja jest gotowa, więc drogowcy lada moment wejdą na plac budowy. Równolegle będzie przygotowywana dokumentacja dla drugiego etapu, który powstanie w systemie zaprojektuj i wybuduj. Chodzi tu o rozbudowę odcinka drogi 429 w Polskiej Nowej Wsi i drogi 435 od Wawelna do drogi krajowej 46 – informuje.

Jak mówi Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, ten pierwszy etap to ponad 3 kilometry nowej, wzmocnionej nawierzchni. – Zostaną przebudowane skrzyżowania z drogami podporządkowanymi, ponad sto zjazdów publicznych i indywidualnych, będzie nowy chodnik, nowe pobocza, zatoka autobusowa. Kompleksowo zostanie też przebudowana kanalizacja deszczowa. Drugi wymaga najpierw przygotowania dokumentacji, więc rozpoczęcia robót w terenie należy się spodziewać z początkiem przyszłego roku. Dotyczy on ponad pięciu kilometrów nowej, wzmocnionej drogi. To dwa odcinki – w Polskiej Nowej Wsi i od Wawelna do połączenia z drogą krajową nr 46. Tutaj powstaną niemal cztery kilometry  ścieżki pieszo – rowerowej na odcinku Wawelno – Prądy i w Polskiej Nowej Wsi. Odnowiony zostanie także most przebiegający nad  autostradą A4, przebudowane zostaną dwa przystanki autobusowe. Prace wykona firma LARIX Sp. z o.o. z Lublińca.

Radości z rozpoczęcia prac nie ukrywają wójtowie obydwu gmin, na terenie których przebiegają przebudowywane drogi – Dąbrowy i Komprachcice. Wójt Dąbrowy Katarzyna Gołębiowska-Jarek podkreśla, że to strategiczne połączenie dla tych dwóch małych gmin. – Poza tym zmieni się estetyka wsi Prądy, a dla mieszkańców niezwykle ważne będzie ścieżka pieszo-rowerowa, którą będą m.in. mogli dotrzeć do przystanku autobusu miejskiego – mówi pani wójt. Natomiast wójt Komprachcic Leonard Pietruszka po raz kolejny podkreśla, że inwestycji o tak dużym rozmachu na terenie jego gminy nie było. – 40 milionów złotych to budżet mojej gminy na cały rok, więc nic dziwnego, że po prostu bardzo się cieszę z tego, że budowa się rozpoczyna – mówi.