fbpx
Kujawsko-pomorska lista producentów zdrowej żywności coraz dłuższa
10 listopada 2021
Zakupy z kujawsko-pomorskiego sklepu Lokalna Żywność pomysłem na prezent
19 listopada 2021
Pokaż wszystkie

Energa Camerimage w Toruniu

Pokazy filmowe, spotkania z wybitnymi twórcami kinematografii, warsztaty i konkursy – trwa 29. edycja festiwalu Energa Camerimage. Za nami gala otwarcia, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyła się w sobotę (13 listopada) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Partnerem głównym wydarzenia jest województwo kujawsko-pomorskie.

Camerimage to festiwal, którego serce bije niezmiennie na Kujawach i Pomorzu. To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego miłośnicy i twórcy kina mogą spotkać się, by wspólnie przeżywać filmowe emocje i wzruszenia. Jestem przekonany, że tegoroczny Camerimage będzie uroczystością pełną pozytywnych emocji – mówił podczas gali otwarcia marszałek Piotr Całbecki.

Gości przywitali dyrektor festiwalu Marek Żydowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage Kazimierz Suwała, gospodarz województwa Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski. Podczas gali otwarcia wręczono pierwsze nagrody i zapowiedziano konkursy na najbliższe dni festiwalu. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Philippe Rousselot, a laureatką wyróżnienia dla aktorki nowego pokolenia została Halley Bennett.

Pierwszym, premierowym pokazem filmowym jest projekcja ,,The tragedy of Macbeth” autorstwa Bruno Delbonnela oraz Joela Coena.

Szczegółowy program na kolejne dni festiwalu.

W czasie międzynarodowego święta kina można zobaczyć wspaniałe filmy fabularne. To także możliwość spotkania wybitnych twórców kinematografii i wzięcia udziału w licznych seminariach, spotkaniach i warsztatach. Nie zabraknie konkursów debiutów reżyserskich i operatorskich, filmów dokumentalnych i wideoklipów. W programie również organizowany przez Urząd Marszałkowski i Fundację Tumult konkurs na spot reklamowy promujący fundusze europejskie.

Festiwalowi towarzyszy wystawa Patricii Piccinini. Prace cenionej na świecie australijskiej artystki można zobaczyć w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej ,,Znaki Czasu” po raz pierwszy w Polsce. Organizatorem wystawy pod tytułem ,,Patricia Piccinini. Jesteśmy!” jest Fundacja Sztuki Świata. Jej założycielami są reżyser David Lynch i kurator wystawy, dyrektor festiwalu Energa Camerimage, Marek Żydowicz. Wystawie będą towarzyszyć przegląd filmowy, spotkania z twórcami, dyskusje i warsztaty. Więcej informacji na temat wystawy na stronie CSW, które jest instytucją kultury współprowadzoną przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Wśród gości tegorocznego Energa Camerimage znajdują się między innymi brytyjski aktor, reżyser i scenarzysta Kenneth Branagh oraz amerykański scenarzysta i reżyser Joel Coen.

Dla chcących wziąć udział w wydarzeniu istnieje możliwość zakupu karty wstępu na stronie festiwalu.
Zakup karty wstępu jest możliwy wyłącznie dla osób w pełni zaszczepionych.

W poprzednich edycjach gośćmi festiwalu byli między innymi Quentin Tarantino, David Lynch, Edward Norton i Danny DeVito.