fbpx
zapora wodna
Platforma zerowego poziomu zanieczyszczeń
16 czerwca 2021
szczepienie
Szczepienia w UE
1 lipca 2021

Podczas odbywającej się w ostatnią sobotę w Strasburgu inauguracyjnej sesji plenarnej Konferencji na temat Przyszłości Europy szef Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas zwrócił uwagę, że „jest tutaj w imieniu miliona polityków wybranych na szczeblu regionalnym i lokalnym oraz 300 regionów i 90 tys. gmin w Europie”. Komitet Regionów jest bowiem organem doradczym UE, w którym zasiadają samorządowcy ze wszystkich 27 państw członkowskich.

„Drodzy przyjaciele, to dzięki Unii Europejskiej oddychamy dziś czystszym powietrzem, konsumujemy produkty wysokiej jakości, mamy lepiej wyposażone szpitale oraz cyfrowe szkoły i usługi publiczne. Ale jeśli zapytacie dzisiaj przeciętnego obywatela Europy, czy zdaje sobie sprawę z tego, jak Unia Europejska jest zaangażowana w jego codzienne życie, czy myślicie, że otrzymacie właściwą odpowiedź? Obawiam się, że nie. Czy to jego wina? Oczywiście, że nie. To my zrobiliśmy coś niewłaściwie” mówił Tzitzikostas.

„I to właśnie musimy zrobić podczas tej konferencji: musimy słuchać, potrzebujemy wiarygodnego dialogu i musimy skoncentrować się na rzeczywistych potrzebach i sprawach obywateli” – dodał.

Zdaniem szefa Komitetu Regionów przede wszystkim potrzebna jest jednak nowa wizja, która zjednoczy Europejczyków wokół klimatu, mobilności, lokalnej gospodarki i lokalnych miejsc pracy, cyfryzacji i europejskich wartości, edukacji i kultury.

„Musimy przybliżyć Europę jej obywatelom i sprawić, by wszyscy zrozumieli, że Bruksela i UE nie są daleko. Wręcz przeciwnie: Europa jest wszędzie” – podkreślił Tzitzikostas.

Zadeklarował, że Komitet Regionów zamierza wspomóc ten proces i wnieść wartość dodaną w każdym regionie, mieście i wsi, poprzez swoich członków, lokalne dialogi z obywatelami i poprzez współpracę ze stowarzyszeniami terytorialnymi i europejskimi oraz rodzinami politycznymi.

„Jestem zdecydowanie przekonany, że możemy to osiągnąć i że razem możemy sprawić, że ta konferencja będzie sukcesem” – deklarował.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy to seria debat i dyskusji, które mają umożliwić mieszkańcom całej Europy podzielenie się pomysłami i pomóc kształtować wspólną przyszłość. Proces zastosowania w praktyce demokracji uczestniczącej wdrożyły wspólnie unijne instytucje: Parlament Europejski, Rada UE i Komisja Europejska.

Źródło: samorzad.pap.pl foto: Komitet Regionów