fbpx
maseczki, covid
Warmińsko-mazurskie aktywne w czasie pandemii
25 czerwca 2021
covid
Łódzkie Centrum Postcovidowe
1 lipca 2021

Państwom członkowskim UE zostało przekazanych 430 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19; w pełni zaszczepiono prawie 40 proc. całej populacji UE – poinformował w środę wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.

 

Podczas debaty z członkami Komitetu Regionów Szefczovicz podkreślał, że szczepionki są „jedynym kluczem do świata bez koronawirusa”.

– Dlatego konieczne jest przyspieszenie tempa szczepień, szczególnie w krajach i regionach, gdzie to tempo jest bardzo niskie. Obecnie 430 mln dawek zostało przekazanych państwom członkowskim (…), a prawie 40 proc. całej populacji UE zostało zaszczepionych pełną dawką – zaznaczył Szefczovicz.

– Do końca lata powinniśmy uzyskać bardzo dobre wyniki, ale wiemy, że są różnice pomiędzy regionami i państwami członkowskimi, dlatego działania promocyjne (…) to sprawa zasadnicza – dodał.

 

Biorący udział w debacie marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl przypomniał, że powinniśmy osiągnąć poziom 80 proc. zaszczepienia populacji.

– To jest cel, musimy sobie to wyznaczyć i zrealizować, bo inaczej (…) będziemy wracali do różnego rodzaju lockdownów. A przed nami jest naprawdę, mimo wszystko, długa droga do pełnego powrotu do normalności, musimy to mówić, żebyśmy nie ulegli takiemu wrażeniu, że już wszystko jest poza nami – zaznaczył Ortyl.

Z kolei marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podkreślał wagę autonomii strategicznej UE. – Ważne jest zwiększenie świadomości na temat naszego uzależnienia od innych krajów w zakresie sektora farmaceutycznego, konieczna jest autonomia, a to wymaga przywrócenia produkcji substancji, leków i szczepionek, a także wyposażenia medycznego w Europie – ocenił.

 

Źródło: Samorząd PAP