fbpx

Europejscy samorządowcy z wizytą w Kijowie

Konferencja konsultacyjna w sprawie KPO
19 kwietnia 2023
ZWRP zachęca- Wywieś Flagę
1 maja 2023
Pokaż wszystkie

Europejscy samorządowcy z wizytą w Kijowie

Europejscy samorządowcy z wizytą w Kijowie

Na Międzynarodowym Szczycie Miast i Regionów w Kijowie rozmawiano o odbudowie Ukrainy. Samorządowców reprezentowali m.in. Vasco Alves Cordeiro, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów i Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, prezes zarządu Związku Województw RP.

Z inicjatywy Ukraińskiego Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych odbył się w Kijowie Międzynarodowy Szczyt Miast i Regionów „Partnerstwo dla zwycięstwa”, w którym udział wzięli przedstawiciele władz Ukrainy, z prezydentem Zełenskim na czele, oraz samorządowcy z Europy: marszałkowie, wojewodowie, prezydenci miast i burmistrzowie. Celem spotkania było wypracowanie strategicznych kierunków współpracy z Ukrainą tak, by kraj ten mógł jak najszybciej odbudować się po zakończeniu wojny.

Samorządowcy o odbudowie Ukrainy

Jednym z członków delegacji był prezes zarządu Związku Województw RP, Olgierd Geblewicz – Marszałek Zachodniopomorskiego.

Musimy maksymalnie wspierać miasta i regiony Ukrainy w odbudowie tego, co zostało bestialsko zniszczone. Od pierwszego dnia wojny Polska i region, który reprezentuję – Pomorze Zachodnie – jest zaangażowany w pomoc humanitarną dla Ukrainy. Schronienie znalazły u nas tysiące uchodźców. Wspólnie z nimi chcemy budować przyszłość Europy. Mamy nadzieję, że wkrótce nasi ukraińscy przyjaciele będą znów bezpieczni w swoim domu. Pomoc narodowi ukraińskiemu jest naszym moralnym obowiązkiem. Wciąż konieczne jest wsparcie militarne, ale najbliższe lata przyniosą wielkie wyzwania związane z odbudową zrujnowanego kraju. Z odbudową mieszkań, szkół, szpitali, infrastruktury. Bardzo ważna jest też pomoc w obszarze społecznym, gospodarczym czy ochrony dziedzictwa kulturowego. Samorządy jako sprawdzony przyjaciel są naturalnymi partnerami w tym procesie – powiedział w czasie spotkania Olgierd Geblewicz.

Z kolei Vasco Alves Cordeiro, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów przypomniał: – Europejski Komitet Regionów jest tu, by zapewnić władze Ukrainy i naród ukraiński o naszym trwałym i niesłabnącym poparciu dla wolności, integralności terytorialnej, suwerenności i europejskiej przyszłości Ukrainy. Międzynarodowy szczyt burmistrzów jest okazją, by dogłębniej przedyskutować odbudowę Ukrainy i sposób, w jaki nasze władze lokalne i regionalne mogą wesprzeć te wysiłki.

Wg analiz opublikowanych wspólnie przez rząd Ukrainy, Bank Światowy, Komisję Europejską i ONZ, koszty odbudowy Ukrainy szacuje się obecnie na 383 mld euro.

Delegaci na Międzynarodowy Szczyt Miast i Regionów spotkali się m.in. z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim oraz merem Kijowa, Witalijem Kliczko, a także odwiedzili dwa symboliczne miejsca – Buczę i Borodziankę.