fbpx

Europejskie Forum Samorządowe. Czas na debatę ponad podziałami

Znamy zwycięzców Medalu Targów Smaki Regionów 2021
4 października 2021
Pierwszy dzień Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe już za nami
12 października 2021
Pokaż wszystkie

Europejskie Forum Samorządowe. Czas na debatę ponad podziałami

Walka ze skutkami pandemii i konsekwencjami kryzysu klimatycznego to kluczowe wyzwania, z którymi przez najbliższe lata będą mierzyć się samorządy. W dużej mierze odpowiedzią na te problemy ma być Krajowy Plan Odbudowy. Jak będzie wyglądał podział środków? Jak zapewnić zrównoważony rozwój regionów w zakresie zielonej i cyfrowej transformacji? Nowe realia wymagają konstruktywnej dyskusji między samorządowcami, administracją państwową i przedstawicielami biznesu. Okazją do takiej debaty będzie Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe, które odbędzie się w Poznaniu, w dniach od 11 do 12 października. Weźmie w niej udział Marszałek Marek Woźniak oraz członkowie Zarządu Województwa Wielkopolskiego Paulina Stochniałek oraz Jacek Bogusławski.

 Wydarzenie ma stworzyć przestrzeń do debaty ponad podziałami i wyznaczyć kierunki współpracy. Nad doborem najważniejszych tematów od kilku miesięcy pracowała Rada Programowa, w której zasiadaj kilkudziesięciu ekspertów różnych dziedzin.

Local Trends ma być nową platformą, która łączy samorządowców, przedstawicieli biznesu i administracji państwowej oraz środowiska naukowe. Naszą ambicją jest, aby inicjatywa Local Trends żyła pełen rok i kończyła się rekomendacjami, których celem jest kreowanie zmian polityki lokalnej czy zmian legislacyjnych – podkreśla Maciej H. Grabowski, dyrektor programowy Local Trends, prezes zarządu Fundacji Centrum Myśli Strategicznych.

Pierwszego dnia odbędą się sesje plenarne takie jak:

  1. Zazielenianie odbudowy w miastach
  2. Czy zielona i cyfrowa transformacja zapewni spójność i rozwój regionów?
  • Nowoczesne usługi publiczne w samorządach przyszłości

Zaproszeni eksperci rozmawiać będą m.in. o tym jak na poziomie lokalnym efektywnie wdrażać finansowe narzędzia odbudowy gospodarczej na bazie paktów na rzecz zmian klimatycznych. W planie są także dyskusje poświęcone programom na rzecz wsparcia rozwoju regionów i reformie dochodów samorządowych. Drugi dzień poświęcony będzie debatom równoległym, podczas których poruszone zostaną tematy takie jak: peryferyzacja i depopulacja małych miast i wsi, cyberbezpieczeństwo, nowoczesne usługi publiczne czy ład przestrzenny, ale również szereg dyskusji związanych z wyzwaniami klimatycznymi dotyczących projektów wodorowych, pakietu Fit for 55 , rozwoju zeroemisyjnego transportu oraz zarządzania ryzykiem zmian klimatu.

– Spotkamy się w Poznaniu, aby podczas merytorycznej debaty wypracować wspólne cele rozwoju samorządów polskich. Rok 2021 to niezwykle ważny czas dla wielkopolskich, krajowych i europejskich samorządów. To czas na odbudowę po trudnych kilkunastu miesiącach walki z pandemią. Tylko od nas zależy, jak tę szansę wykorzystamy – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

– Międzynarodowe Targi Poznańskie, które w tym roku obchodzą jubileusz 100 lat istnienia, od zawsze były miejscem spotkań, wymiany myśli i nawiązywania relacji. To tu odbywają się najważniejsze targi branżowe w Europie Środkowowschodniej. Już dziś zapraszam przedstawicieli samorządów, biznesu oraz nauki do merytorycznej debaty ponad podziałami, która pozwoli wyznaczyć priorytety i kierunki rozwoju regionów Polski na najbliższe lata – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

Local Trends to projekt zainicjowany przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta Poznania i Jacka Karnowskiego, prezydenta Miasta Sopotu, we współpracy z partnerami strategicznymi Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP.

Marszałek Marek Woźniak weźmie udział w debacie „Czy zielona i cyfrowa transformacja zapewni spójność i rozwój regionów?”, którą zaplanowano na poniedziałek 11 października (godz. 14.30 – 15.30). Jej gospodarzem jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Z kolei członkowie Zarządu Województwa – Paulina Stochniałek oraz Jacek Bogusławski debatować będą dzień później. Jacek Bogusławski pojawi się w debacie pt. „Era wodorowa – zielona transformacja miast i regionów” (godz. 10-11). Samorząd Województwa będzie również gospodarzem debaty „Kształtowanie wspólnoty lokalnej i regionalnej przez edukację obywatelską” (godz. 11.30-12.30). Tu jednym z panelistów będzie Paulina Stochniałek.

 

Rejestracja odbywa się za pośrednictwem strony internetowej: www.localtrends.pl