fbpx

Flaga Mazowsza przed zrewitalizowanym Muzeum Niepodległości

skansen
Nowa siedziba dla Muzeum Wsi Radomskiej
26 kwietnia 2021
seniory, pomoc
Teleopieka dla seniorów na Mazowszu
7 maja 2021
Pokaż wszystkie

Flaga Mazowsza przed zrewitalizowanym Muzeum Niepodległości

flaga Mazowsza

Dziś przed Muzeum Niepodległości w Warszawie wciągnięto na masz Flagę Województwa Mazowieckiego. W najbliższych dniach w wielu miastach na Mazowszu również zawiśnie flaga województwa. To inicjatywa władz województwa, które chcą, aby flaga zagościła w przestrzeni publicznej regionu. Po uroczystości zaprezentowane zostały zrewitalizowane wnętrza zabytkowego, barokowego Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów – siedziby Muzeum Niepodległości. Koszt inwestycji to blisko 26 mln zł.

 

Jak wyjaśnia Ludwik Rakowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dzięki decyzji Sejmiku Województwa Mazowieckiego flaga województwa może być używana bez ograniczeń co do miejsca i czasu, jako symbol służący identyfikacji i promocji województwa mazowieckiego. – Eksponując Flagę Województwa Mazowieckiego, przywołujemy wspólną historię i korzenie, a równocześnie budujemy i integrujemy naszą mazowiecką wspólnotę – dodaje przewodniczący.

Symbolika flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich (stąd brak korony) i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

– Wczoraj flaga zagościła w Radomiu, dziś w Warszawie, w kolejnych dniach także w Ostrołęce, Siedlcach, Płocku i Ciechanowie. Chcemy przybliżyć mieszkańcom Mazowsza symbole naszego województwa i zachęcić do wywieszania flagi przed swoimi domami czy urzędami – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

W tym celu władze Mazowsza przekazują flagę do wszystkich mazowieckich samorządów, a także sołectw. Dziś wyeksponowana została w stolicy. – Flaga Mazowsza jest mi bardzo bliska, bo pracuję na rzecz regionu od wielu lat. A prezentacja flagi w Warszawie  ma swoją szczególną symbolikę, bo miasto z Mazowszem jest nierozerwalnie związane. To fakt warty podkreślenia teraz w czasie prób podziału regionu, na czym mieszkańcy ucierpieliby nie tylko finansowo – powiedział uczestniczący w uroczystości Robert Soszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.