fbpx

Gospodarka i bezpieczeństwo na pierwszym planie podczas konwentu w woj. śląskim

Młodzieżowy Sejmik Województwa Śląskiego rozpoczyna nową kadencję
2 czerwca 2024
II Konwent Marszałków na Śląsku
16 czerwca 2024
Pokaż wszystkie

Gospodarka i bezpieczeństwo na pierwszym planie podczas konwentu w woj. śląskim

Marszałek Wojciech Saługa uczestniczył w odbywającym się w Wojkowicach pierwszym w nowej kadencji Konwencie Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Podczas konwentu przedstawiono informacje odnośnie prac legislacyjnych w sprawie bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, w tym projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Rozmawiano również na temat bezpieczeństwa publicznego i zarządzania oraz wyzwaniach w zakresie budownictwa ochronnego dla samorządów lokalnych.

Sporo miejsca poświęcono także sprawom gospodarki w gminach i powiatach.

– Tak jak nie możemy postrzegać Polski wyłącznie przez pryzmat Warszawy, tak na Śląskie nie możemy patrzeć wyłącznie z perspektywy Katowic. Duże ośrodki zawsze się obronią, o wiele łatwiej jest choćby walczyć choćby o fundusze zewnętrzne. Mniejsze miejscowości startują z dużo trudniejszej pozycji. Zauważamy te problemy i będziemy mniejsze gminy wspierać. Środki europejskie są dla wszystkich. Sięgajcie po nie, startujcie w konkursach, aplikujcie, bo nowa perspektywa unijna to szansa na rozwój – zaakcentował marszałek Wojciech Saługa.

Obecny na konwencie wojewoda śląski Marek Wójcik mówił o trwającej obecnie naprawie finansów publicznych samorządów.

Te problemy są widoczne w kontekście konkretnych zadań, jak choćby budowy i modernizacji dróg. W jednym z projektów, który był realizowany przez Śląski Urząd Wojewódzki do rozdysponowania na ten cel była pula 23 mln zł, tymczasem gminy złożyły wnioski na ponad 96 mln zł. To świadczy o zainteresowaniu, ale odzwierciedla także skalę potrzeb – dodał Marek Wójcik.

– To dobry moment, aby rozmawiać i szukać rozwiązań. Minione lata nie były łatwe. Pandemia, wojna, kryzys energetyczny, które nastąpiły po sobie, nie ułatwiły nam życia. Niemniej potrafiliśmy też pokazać skuteczność jako samorząd. Jeszcze nie tak dawno nasz budżet wynosił 25 mln zł, dziś jest to 100 mln zł. Staliśmy się jedną z wzorcowych gmin, które postawiły z powodzeniem na odnawialne źródła energii. Udowadniamy, że na tych mniejszych także warto stawiać i ich wspierać – podsumował burmistrz Wojkowic, Tomasz Szczerba.

slaskie.pl