fbpx
Szkolenie dla Zespołu Koordynatorów ds. Łowiectwa
13 czerwca 2024
Konwent Przewodniczących Sejmików spotkał się na Śląsku
18 czerwca 2024

II Konwent Marszałków organizowany przez Województwo Śląskie odbył się w dniach 11-12 czerwca w Ogrodzieńcu, w samym sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Spotkanie było okazją do rozmów na najpilniejsze, bieżące tematy, ale także do podsumowania prezydencji Śląskiego i przekazania jej oficjalnie w ręce Pomorza Zachodniego.

Najważniejsi przedstawiciele województw zjechali na Śląsk, by uczestniczyć w obradach Konwentu Marszałków. Gości przywitał marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, który podziękował przybyłym za przyjęcie zaproszenia do Ogrodzieńca oraz podsumował uroczyście przewodnictwo województwa śląskiego w pierwszym półroczu 2024 roku.

– Jest mi niezmiernie miło rozpoczynając tę kadencję samorządu. Jest mi niezmiernie miło, że w takim składzie będziemy współpracować przez kolejnych pięć lat. Jestem przekonany, że niezależnie od tego kto jest skąd, będziemy działać na rzecz mieszkańców, bo po to jesteśmy wybierani, po to działamy w tej sferze politycznej – rozpoczął Konwent marszałek Saługa.

Konwent Marszałków Śląskie

 

Pierwsze popołudnie zjazdu było okazją do lepszego poznania się w – wielu przypadkach – nieco zmienionych składach, wymianie doświadczeń i bieżących informacji regionalnych. Drugi dzień w całości poświęcony był na kwestie stricte merytoryczne.

Poranny panel drugiego dnia poświęcony był kluczowym wyzwaniom rozwojowym kraju oraz priorytetom na najbliższe 10 lat. Temat ten omówił przedstawiciel Kierownictwa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej czyniąc wstęp do następującej po prezentacji dyskusji pomiędzy członkami zarządów województw.

Następnie odbył się panel przygotowany i poprowadzony przez Michała Kopća, Dyrektora Departamentu Programów Europejskich z Banku Gospodarstwa Krajowego zatytułowany „Instrumenty KPO i polityki spójności. Perspektywy współpracy i wyzwania”.

Kolejny panel poświęcono nieprawidłowościom w gospodarowaniu odpadami niebezpiecznymi. W jego ramach pojawiły się trzy prezentacje

  • „Porzucanie odpadów niebezpiecznych, co wiemy o skali problemu? Modele współpracy samorządów a problematyka porzucanych odpadów. Czy razem możemy więcej? – tę poprowadził Piotr Kuczera, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Prezydent Miasta Rybnika.
  • O tym, w jaki sposób Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach może wspierać likwidację miejsc nielegalnego magazynowania odpadów mówił natomiast Mateusz Pindel, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
  • Na pytanie „W jaki sposób wojewódzka inspekcja ochrony środowiska może zwalczać zjawiska przestępczości środowiskowej ze szczególnym uwzględnieniem porzucania odpadów niebezpiecznych” odpowiadała z kolei Agata Bucko-Serafin, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

 

Bezpośrednio po panelach doszło do uroczystego przekazania przewodnictwa w Konwencie Marszałków w ręce przedstawiciela Województwa Zachodniopomorskiego.

Jestem dumny, że przewodnictwo w Konwencie Marszałków po ośmiu latach wraca do Pomorza Zachodniego. Przez te minione lata wiele się u nas zmieniło. Jako zarząd województwa zainwestowaliśmy m.in. blisko miliard złotych w przebudowę dróg wojewódzkich, mamy 1100 kilometrów dróg rowerowych więc zapraszam serdecznie na Pomorze Zachodnie. Już niebawem, bo podczas następnego Konwentu, będziemy mogli Państwu pokazać prawdziwą perłę, czyli Ogrody w Przelewicach. Bardzo się z tego cieszymy i już dziś serdecznie zapraszamy – powiedział Jakub Kowalik, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Za udostępnienie zdjęć uprzejmie dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego.