fbpx

Ile dla Wielkopolski z Funduszy Europejskich. Konsultacje online

pielęgniarka
Wielkopolska polityka zdrowotna przyjęta
22 stycznia 2021
Obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego
29 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Ile dla Wielkopolski z Funduszy Europejskich. Konsultacje online

Marek Woźniak

W czwartek, 28 stycznia, Marszałek Marek Woźniak weźmie udział w konsultacjach społecznych online projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027, określającego kształt współpracy Unii Europejskiej z Polską. Konsultacje dotyczące Wielkopolski, które potrwają od godz. 11.00 do 14.00, będzie można śledzić na bieżąco na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

19 stycznia 2021 r. rozpoczęły się w Polsce konsultacje społeczne projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. Mają one formę cyklu 16 spotkań online i potrwają do 16 lutego 2021 r. Spotkania zaplanowano we wszystkich regionach, a jutro czas na wielkopolską odsłonę.

Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument określający, w co Polska zainwestuje Fundusze Europejskie w najbliższej perspektywie finansowej UE, który będzie miał kluczowy wpływ na sposób i jakość wydatkowania środków unijnych w latach 2021-2027. W sumie to prawie 76 miliardów euro wsparcia dla rozwoju Polski, w tym poszczególnych regionów. Pula zarezerwowana dla województwa wielkopolskiego na politykę spójności wyniesie tylko 1,07 mld euro i jest znacząco niższa (o ponad 56%) w stosunku do obecnej perspektywy 2014-2020, w której mamy do dyspozycji 2,45 mld euro. Dodatkowo dla części wschodniej województwa przewidziano środki z tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w kwocie 386 mln euro.

Projekt Umowy Partnerstwa 2021-2027 przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Po opracowaniu ostatecznej wersji Umowy zostanie ona przedłożona Radzie Ministrów, a następnie rozpoczną się formalne negocjacje dokumentu z Komisją Europejską.

Celem konsultacji jest zebranie opinii i uwag na temat zaprojektowanych kierunków wsparcia z Funduszy Europejskich w latach 2021-2027, określonych w projekcie Umowy Partnerstwa.

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli Tadeusz Kościński – Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Podczas spotkania Marszałek Marek Woźniak odniesie się m.in. do propozycji wielkości środków przewidzianych dla naszego regionu w konsultowanym dokumencie. Już teraz mówi, że „ W nowym budżecie mamy otrzymać 1 miliard 70 milionów euro. To jest ogromna strata. Pewne ograniczenia wynikają z tego, że jesteśmy regionem wyższej kategorii, jeśli chodzi o rozwój” i dodaje, że rząd nie przedstawił algorytmów, według których te wyliczenia nastąpiły.

Co ma do zaoferowania strona rządowa? Z czego wynika tak wielki spadek środków dla regionu? Dlaczego kwota ta winna być wyższa? Tego dowiemy się oglądając transmisję online.

Zapraszamy przedstawicieli mediów i wszystkich mieszkańców województwa, zainteresowanych podziałem środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027, do śledzenia spotkania na kanale Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na YouTube Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – YouTube. Przed spotkaniem, na tym kanale pojawi się plansza informująca o konsultacjach, a transmisja rozpocznie się punktualnie o godz. 11.00.

Zachęcamy również do zapoznania się z projektem Umowy Partnerstwa PROJEKT UMOWY PARTNERSTWA POLITYKI SPÓJNOŚCI 2021-2027 (wielkopolskie.pl). Zgłaszanie uwag do projektu Umowy Partnerstwa możliwe jest do 22 lutego tego roku również w formie pisemnej za pomocą stosownego formularza Konsultacje projektu Umowy Partnerstwa 2021-2027 – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (funduszeeuropejskie.gov.pl).

źródło i foto: www.umww.pl