fbpx
Juromania z certyfikatem POT
26 listopada 2021
Sezon narciarski 2022 w Małopolsce otwarty
11 stycznia 2022
Pokaż wszystkie

Jubileusz Związku Gmin Jurajskich

10 grudnia w Dworze w Tomaszowicach odbyła się uroczysta gala z okazji 30-lecia działalności Związku Gmin Jurajskich. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego, Iwona Gibas, członek zarządu województwa małopolskiego oraz Rafał Kosowski, radny województwa małopolskiego.

To niezwykły zaszczyt móc świętować dziś z Państwem jubileusz Związku Gmin Jurajskich – wyjątkowej organizacji, która skupiając liczne samorządy lokalne z województwa małopolskiego i śląskiego promuje unikatową w skali kraju krainę – Jurę Krakowsko-Częstochowską – podkreśliła Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego.

 

Podczas uroczystej gali Związek Gmin Jurajskich otrzymał od przedstawicieli samorządu województwa małopolskiego Nagrodę Polonia Minor w uznaniu za odkrywanie tajemnic i popularyzację potencjału Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz nieoceniony wkład w promocję tego unikatowego w skali kraju obszaru.

 

– Pragnę Państwu serdecznie podziękować za te wszystkie lata współpracy, za Państwa zaangażowanie i pracę jaką wkładacie, by Jura Krakowsko-Częstochowska była silną i rozpoznawalną w Polsce i na świecie marką turystyczną, atrakcyjnym miejscem odpoczynku dla Gości przybywających do naszych regionów oraz powodem do dumy dla jej mieszkańców – mówiła Iwona Gibas.

 

To co także bardzo mnie cieszy, to fakt, iż współpraca samorządów rozszerza się na zaangażowanie organizacji pozarządowych, instytucji kultury oraz lokalnych przedsiębiorców, a podstawą podejmowanych działań jest harmonijny rozwój Jury- dodała.

 

Skalę tej współpracy oraz jej znakomite efekty w pełni obrazuje niezwykłe wydarzenie – „Juromania – Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej”, którego organizację od 2018 roku koordynuje Związek Gmin Jurajskich. W tym roku Juromania odbyła się w ponad 50 lokalizacjach, a wzięło w niej udział około 24 tysięcy uczestników. Święto zostało docenione również w ramach konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, który wyłania najlepsze produkty turystyczne w Polsce, by następnie rekomendować je turystom z kraju i zagranicy.

 

Związek Gmin Jurajskich został założony w 1991 roku, jako dobrowolne stowarzyszenie gmin z województwa małopolskiego i śląskiego, leżących na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Obecnie do związku należą 33 gminy. Są to: Bukowno, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gołcza, Janów, Jerzmanowice-Przeginia, Lelów, Klucze, Koziegłowy, Kraków, Kroczyce, Łazy, Mstów, Myszków, Niegowa, Ogrodzieniec, Olsztyn, Pilica, Poraj, Poręba, Przyrów, Siewierz, Skała, Sławków, Sułoszowa, Trzebinia, Trzyciąż, Wielka Wieś, Włodowice, Zawiercie, Zielonki, Żarki, Żarnowiec.

źródło i foto: www.malopolska.pl