fbpx

„Koperta życia” uratuje opolskich pacjentów

wideokonferencja
Kujawsko-pomorskie. Samorządowe wsparcie dla branży gastronomicznej i fitness
26 listopada 2020
nauka zdalna
Mazowsze. Samorząd doposaża szkoły w komputery
27 listopada 2020
Pokaż wszystkie

„Koperta życia” uratuje opolskich pacjentów

koperta

Zwykła koperta z najważniejszymi informacjami o stanie zdrowia może usprawnić pracę ratowników medycznych, a w niektórych przypadkach nawet uratować życie. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego przygotował 20 tys. takich kopert, które trafiają już do najbardziej potrzebujących osób w regionie.

Kampania skierowana jest do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. Taki pakiet powinien być przechowywany w lodówce, czyli w miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.

Taką kopertę powinny mieć nie tylko osoby starsze, ale właściwie każdy, bez względu na wiek, szczególnie, gdy mieszka sam. Niestety wciąż zbyt mało osób wie, jaką rolę spełnia „Koperta życia”, a przydaje się, gdy pacjent jest nieprzytomny.

„Koperta życia” powinna zawierać zbiór najważniejszych informacji o stanie zdrowia jej właściciela: dane osobowe, grupę krwi, listę przebytych chorób, wszelkich uczuleń, przyjmowanych leków (ich nazwy oraz dawki), dane lekarza prowadzącego oraz kontakt do najbliższych. Jeżeli pacjent jest uczulony na jakieś lekarstwa, to taka informacja też powinna się tam znaleźć. Formularz najlepiej wypełnić drukowanymi literami lub na komputerze. Następnie umieszcza się go w kopercie oraz w woreczku foliowym z zapięciem strunowym. Tak przygotowaną kopertę można włożyć do lodówki, a na lodówce warto przyczepić informację, że w jej wnętrzu znajdziemy „Kopertę życia”.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że ograniczenia związane z epidemią to niezwykle trudny czas dla tych, którzy dbają o nasze zdrowie, ratują nasze życie. – Dziś niezwykle ważne jest to, aby maksymalnie skrócić czas interwencji ratowników medycznych i ograniczyć ich bezpośredni kontakt z chorym. Możemy w tym pomóc, m.in. właśnie przez koperty życia. Dlatego w ramach projektu „OPOLSKIE przeciw COVID-19” urząd marszałkowski przygotował 20 000 sztuk takich kopert. Będziemy je przekazywać mieszkańcom przez gminne, miejskie oraz miejsko-gminne ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje senioralne – informuje marszałek.

Wzór karty informacyjnej do pobrania na stronie www.opolskie.pl .