fbpx

Kujawsko-Pomorskie bransoletki życia z szansą na europejską nagrodę

Zebranie Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba w Toruniu
15 października 2023
Program regionalny 2021-2027: pieniądze dla ZIT Torunia
30 października 2023
Pokaż wszystkie

Kujawsko-Pomorskie bransoletki życia z szansą na europejską nagrodę

Kujawsko-pomorskie bransoletki życia z szansą na europejską nagrodę

Realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej marszałkowski opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej został nominowany do Europejskiej Nagrody w dziedzinie Usług Społecznych (European Social Services Awards) 2023 w kategorii „Transformacja cyfrowa”. Głosowanie w internecie na stronie Europejskiej Sieci Społecznej do 4 listopada.

Na system teleopieki domowej, którym obejmujemy obecnie 3 tysiące niesamodzielnych osób starszych, składają się monitorujące funkcje życiowe mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy („bransoletki życia”) oraz centrum operacyjne, które prowadzi marszałkowska spółka Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio. Uzupełnieniem oferty są pomoc sąsiedzka i wolontariat opiekuńczy.

Jako rozwiązanie stosunkowo tanie i stosunkowo proste – „bransoletka życia” to nic innego jak smartwatch z funkcją alarmu i możliwością połączenia z ratownikiem medycznym w telecentrum – nasz program teleopiekuńczy cieszy się dużym uznaniem także wśród naszych partnerskich regionów zagranicznych. Doświadczeniami w tej dziedzinie dzieliliśmy się z przedstawicielami administracji lokalnej z siedmiu krajów Unii Europejskiej w ramach międzynarodowego projektu „Teleopieka dla starzejącej się Europy” (CARES).

Organizatorem konkursu o Europejską Nagrodę w dziedzinie Usług Społecznych jest Europejska Sieć Społeczna, która wyróżnia w ten sposób nowatorskie i skuteczne rozwiązania w dziedzinie skoordynowanego wsparcia społecznego. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii, która odbędzie się w połowie listopada w Zagrzebiu.

źródło: kujawsko-pomorskie.pl