fbpx

Zebranie Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba w Toruniu

Kujawsko-pomorskie idealna na jesień. Powiat włocławski
8 października 2023
Kujawsko-pomorskie bransoletki życia z szansą na europejską nagrodę
Kujawsko-Pomorskie bransoletki życia z szansą na europejską nagrodę
23 października 2023
Pokaż wszystkie

Zebranie Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba w Toruniu

W czwartek (12 października) rozpoczęło się dwudniowe spotkanie przedstawicieli Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba. Zebranie otworzył marszałek Piotr Całbecki.

– Cieszę się, że po raz drugi walne zebranie Federacji Dróg Świętego Jakuba odbywa się w Toruniu, mieście wybitnego astronoma, dla którego prawda była wartością nadrzędną. Niech, razem ze wspólnotą i braterstwem, przyświeca nam także w tych obradach. Jestem przekonany, że wszelkie decyzje podjęte właśnie w tym duchu przyniosą wymierne korzyści na kolejne lata funkcjonowania federacji – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Przedstawiciele Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Francji, Belgii, Litwy i Ukrainy podsumowali dziś dotychczasowe działania i przedstawili plany na lata 2024-26. Po południu zaprezentowani zostali kandydaci na nowych członków federacji.

Drugiego dnia goście poznają inną formę pielgrzymowania – Camino de Vistula. To flis łodziami z Przystani Toruń do Wielkiej Nieszawki i zwiedzanie Olenderskiego Parku Etnograficznego.

Szlak Świętego Jakuba to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do znajdującego się w Santiago de Compostela grobu apostoła. 3 października 1987 roku sieć została ogłoszona przez Radę Europy pierwszym europejskim szlakiem kulturowym, a gwarantem jego certyfikatu została Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba. Federację założono w kwietniu 2011 roku, a jej głównym celem jest promocja kulturalna i turystyczna szlaku.

Cała sieć szlaków Świętego Jakuba w Polsce to obecnie blisko 6 tysięcy kilometrów. Fragment tej drogi przebiega przez województwo kujawsko-pomorskie, ta trasa wiedzie od Brodnicy przez Płonne, Szafarnię (oba powiat golubsko-dobrzyński), Toruń, Inowrocław i Mogilno do granicy z województwem wielkopolskim.

źródło: kujawsko-pomorskie.pl