fbpx
Europejski Zielony Ład: platforma zainteresowanych stron na rzecz eliminacji zanieczyszczeń rozpoczyna działalność
17 grudnia 2021
Komitet Regionów i Komisja Europejska pomogą regionom wykorzystać środki z polityki spójności
26 stycznia 2022
Pokaż wszystkie

Laureatka pierwszej Nagrody im. Pawła Adamowicza

Pierwszą Laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Pawła Adamowicza została Henriette Reker, Burmistrz Kolonii w Niemczech.

Informację podali partnerzy nagrody, Europejski Komitet Regionów, Międzynarodowa Sieć Miast Uchodźców oraz Miasto Gdańsk .

Jak napisano w komunikacie Europejskiego Komitetu Regionów, nagroda propaguje spuściznę Pawła Adamowicza w obronie demokracji na szczeblu lokalnym oraz stanowi hołd i uznanie dla wszystkich osób, które odważnie i uczciwie stawiają czoła nietolerancji, radykalizacji, mowie nienawiści, uciskowi i ksenofobii.

Henriette Reker jest pierwszą kobietą pełniąca funkcję burmistrza Kolonii. Została uhonorowana za „odwagę i determinację, którymi wykazała się w ciągu ostatnich 20 lat w promowaniu różnorodności, solidarności i integracji jako nieodłącznej części tożsamości Kolonii”. W 2015 r. burmistrz została zaatakowana nożem w reakcji na jej zaangażowanie na rzecz wspierania społeczności migrantów i ich integracji. „Ten akt przemocy nie zniechęcił jej do dalszego podtrzymywania bliskich jej wartości w życiu publicznym oraz w ramach prowadzonych przez nią polityk i projektów” – wskazali organizatorzy nagrody.

Henriette Reker jest dumna z tej szczególnej nagrody. „Wszystkie kwestie, których ta nagroda dotyczy, wszystkie wspomniane wartości są mi szczególnie bliskie. Przemoc nigdy nie była i nigdy nie będzie rozwiązaniem. Może być tylko pierwszym krokiem w złym kierunku. Dlatego musimy bronić pokoju, otwartego dialogu i jedności” – powiedziała.

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Pawła Adamowicza odbędzie się 27 stycznia br. podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.

W 2019 r. Komitet Regionów upamiętnił zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska nazywając jego imieniem część budynku przy ulicy Belliard 99-101 w dzielnicy europejskiej w Brukseli, gdzie mieści się siedziba KR.

Paweł Adamowicz został ugodzony nożem 13 stycznia 2019 r. podczas gdańskiego finału WOŚP przez 27-letniego Stefana W.

Prezydent Gdańska trafił do szpitala z ciężkimi obrażeniami, w wyniku których zmarł następnego dnia. Miał 53 lata.

Źródło: samorzad.pap, cor.europa

Foto: © Jens Koch