fbpx
Łódzkie wspiera rodziny
1 stycznia 2024
Świetlica sołecka na plus. Nowy konkurs w woj. łódzkim
Świetlica sołecka na plus. Nowy konkurs w woj. łódzkim
14 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Łódzkie koła gospodyń ze wsparciem

Łódzkie koła gospodyń ze wsparciem

Niezwykłe tradycyjne dania, znakomite ciasta, zacne nalewki – oferta kół gospodyń wiejskich ma swoich gorących wielbicieli. Ale ich działalność to nie tylko efekt, który znamy z kiermaszów i jarmarków. To także np. szkolenia z rękodzieła ludowego czy warsztaty gotowania lokalnych specjałów.

Doceniając wkład kół gospodyń wiejskich w zachowanie dziedzictwa kulturalnego, właśnie do nich Zarząd Województwa Łódzkiego adresuje najnowszy konkurs zatytułowany „Propagowanie produktów tradycyjnych i dziedzictwa kulinarnego jako elementu świadomości kulturowej”. Organizacje pożytku publicznego mogą sięgnąć nawet po 10 tys. zł na zakup sprzętu niezbędnego do „kultywowania i przekazywania tradycji kulinarnych”, w tym sprzętu agd, garnków, naczyń, sztućców.

To kolejny po „Sołectwie na Plus” i „Infrastrukturze sołeckiej na Plus” program skierowany do środowisk wiejskich.

– Działalność kół gospodyń wiejskich pełni bardzo ważną rolę w przekazywaniu tradycji i zachowaniu dziedzictwa naszych regionów. Również tych kulinarnych – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber.

Pula pieniędzy przygotowana na konkurs to 2 mln zł. Z wnioskami trzeba się śpieszyć, bo można je składać do 15 stycznia 2024 r.

– Jestem przekonany, że przyznana dotacja przyczyni się do upowszechnienia tradycji kulinarnej naszego regionu – dodaje marszałek.

Szczegóły konkursu oraz wzór wniosku do pobrania znajdują się na stronie internetowej: https://www.lodzkie.pl/zywnosc-tradycyjna.

źródło: lodzkie.pl