Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla MŚP na Podkarpaciu
15 października 2023Modernizacja Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej w Solinie
30 października 2023„Mur, ale historia Wojska Polskiego” to akcja Ministerstwa Obrony Narodowej, dzięki której w całej Polsce powstają patriotyczne murale. W Mielcu elewacja budynku SP6 będzie przypominać o bogatej historii lotniczej Polski i Mielca. 19 października odbyła się uroczysta prezentacja muralu, w której uczestniczył marszałek Władysław Ortyl.
Mural ma w pierwszej kolejności upamiętniać patronów szkoły, słynnych polskich lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Inicjatorem jego powstania było Stowarzyszenie “Szóstka – Szkoła Marzeń”, działające przy Szkole Podstawowej nr 6 im. Żwirki i Wigury z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi w Mielcu. Patronat honorowy nad akcją objął marszałek Władysław Ortyl.
W dzisiejszej uroczystości obok marszałka wzięli także udział: płk Piotr Męczyński, dowódca 18 pułku Artylerii w Nowej Dębie w imieniu Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, mjr Paweł Żałoba z departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, przewodniczący rady powiatu Marek Paprocki, wiceprezydent Mielca Adriana Miłoś oraz Violetta Durda, starszy wizytator z tarnobrzeskiego oddziału Kuratorium Oświaty. Gospodarzami uroczystości byli dyrektor szkoły Grzegorz Tychanowicz oraz przewodnicząca Stowarzyszenia “Szóstka – Szkoła Marzeń” Katarzyna Dudek-Demidowska.
Chcemy w ten sposób kultywować tradycję oręża polskiego oraz przypomnieć o czynie i bohaterstwie naszych żołnierzy, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o niepodległość Ojczyzny. Gratuluję pomysłodawcom i twórcom odsłanianego dziś muralu upamiętniającego historię mieleckiego lotnictwa wojskowego oraz zasługi Pilotów Wojska Polskiego. Wierzę, że uwiecznione na nim sylwetki znakomitych polskich lotników będą przypominały mieszkańcom Mielca o bohaterach ich małej Ojczyzny w tym o patronach szkoły. Dziękuję wszystkim biorącym udział w odsłonięciu muralu – napisał do uczestników minister Mariusz Błaszczak, a jego list odczytał płk Piotr Męczyński.
Projekt zrealizowany został przez Stowarzyszenie „Szóstka – Szkoła Marzeń” w ramach zadania publicznego „Mur, ale historia Wojska Polskiego”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. W ramach konkursu w całej Polsce powstaną aż 52 podobne prace.
Jest to kolejny dowód, że Mielec, jest lotniczy, że Podkarpacie jest lotnicze. Myślę, że warto i trzeba takie rzeczy i takie inicjatywy podejmować. Cieszę się bardzo, że możemy dzisiaj te murale odsłonić i pozostawić kolejnym klasom, kolejnym pokoleniom, którzy trafią do tej szkoły marzeń, tak jak to jest w nazwie stowarzyszenia. Ten mural dołączył też do tej symbolicznej jabłoni Ulmów, która jest posadzona przy wejściu do szkoły. Bardzo serdecznie gratuluję inicjatyw. Myślę, że ta aktywność to przykład dla dzieci i młodzieży, wymiar obywatelskiej postawy – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.
Realizacja zadania przebiegała w ścisłej współpracy z dyrekcją oraz nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 6 w Mielcu, która w roku ubiegłym obchodziła swoje 60-lecie. Inicjatorką powstania muralu jest nauczycielka Angelika Rybak-Pietryka, natomiast autorem muralu jest Wojciech Rokosz, były uczeń mieleckiej „szóstki”, który również był obecny podczas uroczystości. Z kolei pod koniec prezes stowarzyszenia Katarzyna Dudek-Demidowska dziękowała gorąco wszystkim zaangażowanym w powstanie muralu.
Mając wspólny cel, możemy osiągnąć wszystko. Do naszego stowarzyszenia od początku celem było takie działanie na rzecz lokalnej społeczności, które będzie włączało jak najszersze kręgi osób. Budować, a nie dzielić. Działanie, które nie zamyka, ale otwiera się na innych, działanie, które łączy uczniów, rodziców, pracowników szkoły, pokazując, że razem możemy robić więcej. Ten projekt jest tego przykładem – mówiła Katarzyna Dudek-Demidowska.
Franciszek Żwirko – pilot wojskowy oraz Stanisław Wigura – inżynier i pilot cywilny, współzałożyciel zespołu konstrukcyjnego RWD, stworzyli niepowtarzalny duet lotniczy. W 1929 roku dokonali turystycznego lotu dookoła Europy polskim samolotem, na liczącej 5 tysięcy kilometrów trasie: Warszawa-Erfurt-Paryż-Barcelona-Wenecja-Warszawa. Zwyciężali w wielu międzynarodowych konkursach lotniczych. 11 września 1932 roku lecieli na mityng lotniczy do Pragi. Podczas lotu piloci zostali zaskoczeni przez gwałtowną burzę, z samolotu oderwało się skrzydło. Ich RWD-6 rozbił się pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna.
źródło: podkarpackie.pl