Trzydniowy zjazd Zespołu Skarbników Województw RP w Zielonej Górze
7 marca 2024800 tys. złotych dla gorzowskiego pielęgniarstwa
24 marca 2024Zespół Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie podpisał porozumienie z lokalnymi firmami, które chcą rozwijać swoją działalność i zapewniać miejsca pracy młodym ludziom. W wydarzeniu wziął udział marszałek Marcin Jabłoński. Na spotkaniu zorganizowanym w siedzibie szkoły 14 marca 2024 r. gościli przedstawiciele Partnerstwa Lokalnych Pracodawców. Zrzesza ono firmy produkcyjne – zajmujące się m.in. prefabrykacją elementów betonowych, wytwarzaniem opakowań czy konstrukcji spawanych ze stali.
Partnerstwo pracodawców jest inicjatywą, która ma łączyć ze sobą różne firmy działające lokalnie i po sąsiedzku. Siedziby przedsiębiorstw znajdują się nie tylko w Szprotawie, ale również w Małomicach czy Wiechlicach.
– Zaskoczyło mnie to, że niejako w samoistny sposób grupa przedsiębiorców w kontakcie ze szkołą, z dyrektorem szkoły wpadła na pomysł, który my też realizujemy – tzw. sieciowanie, spotkanie networkingowe dla przedsiębiorców, w trakcie których poznają się oni nawzajem, rozmawiają o możliwych formach współpracy, a oprócz tego w uporządkowany, zorganizowany sposób dostają mnóstwo użytecznych informacji, którymi dysponuje samorząd województwa – przyznał marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
– Te informacje dotyczą wsparcia z funduszy unijnych, z innych środków, którymi dysponujemy, różnych zorganizowanych aktywności, w których uczestniczą przedsiębiorcy, takich jak wyjazdy na targi, misje gospodarcze, a także istnienia centrum obsługi inwestora. To dane, które posiadamy, agregujemy i porządkujemy i które można wykorzystać w działalności gospodarczej, planując swoją przyszłość. Trzeba zastanowić się nad kwestiami dotyczącymi demografii, rynku pracy. Pozwala to na profilowanie systemu kształcenia zawodowego, co jest dla nas bardzo ważne, bo realizujemy od wielu lat projekt dotyczący kształcenia zawodowego finansowany z funduszy unijnych, który chcemy kontynuować w kolejnej perspektywie. To jest coś, co z pewnością wezmę pod uwagę i przekażę wszystkim osobom, które zajmują się tymi kwestiami, żeby może doprecyzować, doszlifować pewne aspekty w naszych działaniach, a co wynika z takich aktywności, które – tak jak tutaj – samoistnie się pojawiły – dodał marszałek.
Co na porozumieniu firm z Zespołem Szkół Technicznych i Branżowych zyskuje sama placówka i jej uczniowie? – Firmy wystąpiły z taką inicjatywą między innymi dlatego, że są zainteresowane tym, by pozyskać pracowników dobrze przygotowanych do wykonywania zawodu. A my ich tak przygotowujemy. Tym bardziej, że ci uczniowie często znają te firmy, ponieważ odbywają tam praktyki i stąd chęć zadbania o to, żeby ta współpraca nadal się rozwijała, miała szerszy zakres niż obecnie. W tych kierunkach, w których kształcimy, staramy się dopasować do tego, czego oczekuje od nas pracodawca – wyjaśnia Andrzej Skawiński, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie.
Jak uważają przedsiębiorcy, równie ważne jest to, by dostrzegać firmy, które na lubuskim rynku działają wiele lat i należą do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. – Chodzi o to, abyśmy my, firmy lokalne, które działają na rynku od kilku czy kilkudziesięciu lat i mają ugruntowaną pozycję na rynku, nie były przysłonięte medialnie przez inne firmy, duże koncerny, które wchodzą na lokalne rynki. Owszem, popieramy takie inicjatywy, ponieważ gminy powinny się rozwijać, natomiast chcielibyśmy, by był w tym balans – żeby władze miasta, prezentując nowych graczy, nie zapominały o nas, żeby mówiły o nas, że tu jesteśmy, pracujemy, żeby budowali z nami te relacje i wspierali nas na równi z nowymi partnerami – mówiła Anna Trajkowska, reprezentantka Partnerstwa Lokalnych Pracodawców i prokurentka w firmie Silgan Metal Packaging w Szprotawie.
W trakcie spotkania Zespół Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie zaprezentował także swoją działalność edukacyjną i na rzecz przedsiębiorców. Szkoła kształci na kierunkach technik informatyk, ślusarz, technik mechanik, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych czy kucharz. W ciągu ostatnich 4 lat podpisała 20 umów z pracodawcami, a praktyki w zakładach pracy zrealizowało 60 uczniów. ZSTiB prowadzi również praktyczną naukę zawodu dla pracowników młodocianych. Jest też organizatorem konkursów branżowych – Wojewódzkiego Konkursu o tytuł Najlepszego Ślusarza Ziemi Lubuskiej i Wojewódzkiego Konkursu Gastronomicznego.
W szkole działa uczniowski samorząd, z którym podczas wizyty w Szprotawie także spotkał się marszałek Marcin Jabłoński. Jedna z jego reprezentantek – Natalia Żmijowska – jest jednocześnie radną Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego.
lubuskie.pl