fbpx

800 tys. złotych dla gorzowskiego pielęgniarstwa

Lubuscy pracodawcy będą jeszcze ściślej współpracować ze szkołami zawodowymi
Lubuscy pracodawcy będą jeszcze ściślej współpracować ze szkołami zawodowymi
17 marca 2024
To już rok kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu
To już rok kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu
1 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

800 tys. złotych dla gorzowskiego pielęgniarstwa

800 tys. złotych dla gorzowskiego pielęgniarstwa
– Z przyjemnością przyjeżdżamy do siedziby Akademii im. Jakuba z Paradyża, żeby podpisać porozumienie, które jest kontynuacją współpracy o kilkuletniej już tradycji – zapewnia marszałek Marcin Jabłoński.
 
Akademia im. Jakuba z Paradyża otrzymała 800 tys. złotych dotacji na dofinansowanie do wynagrodzeń dla swoich pracowników zajmujących się kierunkiem pielęgniarstwo. Porozumienie z Samorządem Województwa Lubuskiego w tej sprawie zostało podpisane w piątek, 22 marca 2024 r.

Wsparcie działalności Akademii im. Jakuba z Paradyża trwa od kilku lat. W 2020 r. samorząd województwa przekazał uczelni dotację w wysokości 1 mln złotych na utworzenie kierunku pielęgniarstwo. W kolejnych latach akademia otrzymywała dotacje w wysokości 800 tys. zł rocznie. Łącznie w latach 2020-2024 Samorząd Województwa Lubuskiego wsparł pielęgniarstwo na AJP środkami z budżetu w wysokości 4,2 mln zł.

– Od kilku już lat w każdorocznym budżecie zapisujemy kwotę 800 tys. złotych, w czym wspierają nas radni Województwa Lubuskiego, dlatego są tu dzisiaj z nami – mówił o dotacji marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, przypominając, że ochrona zdrowia jest sferą ważną dla regionu, jednym z jego priorytetów.

– Rozumiemy potrzebę kształcenia fachowych kadr na rzecz jednostek ochrony zdrowia. To zdrowie jest pewnego rodzaju znakiem rozpoznawczym, bardzo ważną kwestią podnoszoną przez mieszkańców, rozumianą przez samorząd województwa i konsekwentnie będącą jedną ze sztandarowych spraw, którą wpisujemy w naszych strategicznych dokumentach. Dbamy o ochronę zdrowia, o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. W tym celu właśnie po raz kolejny wspieramy kierunek pielęgniarski kwotą 800 tys. złotych dodał marszałek Marcin Jabłoński.

Równoległa pomoc dla Gorzowa i Zielonej Góry

Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp., prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska dziękowała za to, że tym razem podpisanie umowy na dofinansowanie pielęgniarstwa odbyło się w miejscu kształcenia studentów tego kierunku. – Dotychczas ten akt odbywał się w Zielonej Górze, w Urzędzie Marszałkowskim, tym razem władze województwa przyjechały do nas, wyszły do nas. Jest to kolejny etap współpracy, która doskonale się rozwija – stwierdziła rektor.

– Chcę powiedzieć, że z przyjemnością bywam w Gorzowie, przyjeżdżam do niego i w ogóle jestem zwolennikiem otwartego, krążącego urzędu, takiego „rolling office”, jak kiedyś żartowałem sobie, kiedy jeździliśmy po całym województwie i opowiadaliśmy, jak funkcjonują programy unijne – odpowiedział marszałek Marcin Jabłoński.

Byliśmy we wszystkich powiatach, później spotykaliśmy się ze wszystkimi porozumieniami samorządowymi. W tych wyjazdach biorą udział dyrektorzy departamentów Urzędu Marszałkowskiego. Dla części z nich w niektórych miejscach naszego województwa to były pierwsze wizyty, więc to miało trochę krajoznawczy charakter. Oczywiście z Gorzowem tak nie jest, bo przecież piękny Gorzów znają wszyscy, ja także. To są też symboliczne gesty i sygnały, które warto pokazywać i podkreślać. Rozumiem trochę większą wrażliwość w Gorzowie, aby samorząd województwa czuł się współodpowiedzialny za losy tego miasta i tej części województwa. Jest dla nas przyjemnością, kiedy tu przyjeżdżamy, czujemy się oczekiwani. Robimy pewne rzeczy równolegle – tak, jak wspieramy Uniwersytet Zielonogórski i jego wydział lekarski, tak samo ważne są dla nas nakłady związane z tym, co się dzieje na Akademii im. Jakuba z Paradyża – zapewnił marszałek województwa lubuskiego.

Radna Województwa Lubuskiego Anna Synowiec podkreśliła, że pielęgniarstwo na Akademii im. Jakuba z Paradyża z jednej strony odpowiada na zapotrzebowanie w systemie ochrony zdrowia, z drugiej – pozwala zatrzymać młodych ludzi w regionie: – Bardzo pozytywnie odbieramy rozwój kierunku pielęgniarstwo. Doskonale wiemy, jak dużym zainteresowaniem się cieszy. Oczywiście uczelnia może dalej liczyć na nasze wsparcie odnośnie do dalszego rozwoju. Kształcenie, które gwarantuje akademia, powoduje, że większe zainteresowanie północną częścią jest widoczne. Kierunki są też odpowiedzią na zapotrzebowanie, gratuluję więc rozwoju w dobrą stronę. Wszystkie proponowane kierunki, takie jak prawo, też mogą liczyć na nasze wsparcie. Gratuluję również studiów drugiego stopnia – warto podkreślić, że na Akademii im. Jakuba z Paradyża można uzyskać tytuł magistra pielęgniarstwa.

Żyjemy w świecie globalnym, w świecie rozwijającej się nowej technologii, sztucznej inteligencji, ale i potrzeb, również tych zdrowotnych. Staramy się jako samorząd co roku wspierać te działania godną kwotą, bo są to działania dla nas wszystkich. Nie mam wątpliwości, że te środki z budżetu województwa są dobrze zainwestowane i będą dobrze wydane. Pani rektor, życzę powodzenia w realizacji – dodał radny Województwa Lubuskiego Mirosław Marcinkiewicz.

Obecnie kierunek pielęgniarstwo na Akademii im. Jakuba z Paradyża studiują 172 osoby.

lubuskie.pl