fbpx

To już rok kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu

800 tys. złotych dla gorzowskiego pielęgniarstwa
800 tys. złotych dla gorzowskiego pielęgniarstwa
24 marca 2024
Lubuskie Święto Roweru ze wsparciem województwa
Lubuskie Święto Roweru ze wsparciem województwa
5 kwietnia 2024
Pokaż wszystkie

To już rok kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu

To już rok kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu

– Wspólne wysiłki i przekonanie, że robimy coś w słusznej sprawie, przynosi rezultaty – powiedział marszałek Marcin Jabłoński na uroczystości z okazji rocznicy uruchomienia pododdziału kardiochirurgii. Minął rok, od kiedy w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. ruszyły procedury kardiochirurgiczne. Tę rocznicę świętowano w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta.

W czwartek, 28 marca 2024 r. w gorzowskiej książnicy spotkali się inicjatorzy i realizatorzy całego procesu związanego z uruchomieniem pododdziału kardiochirurgii na oddziale kardiologii: personel szpitalny, władze lecznicy, radni miasta Gorzowa i województwa lubuskiego.

Znam pana prezesa bardzo długo i rzadko go widuję w takim emocjonalnym uniesieniu. Przyznaję, że w sprawie kardiochirurgii, przy wielu okazjach na przestrzeni tych dwóch lat, widziałem niejednokrotnie także duże emocje, ogromną determinację i nieprawdopodobne zaangażowanie u człowieka, który na co dzień jest bardzo zaangażowanypowiedział, zwracając się do Jerzego Ostroucha – prezesa szpitala, marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. – Widziałem, rozumiałem, czułem to i włączałem się w działania Zarządu Województwa Lubuskiego, które wspierały szpital w dążeniach do tego, aby udało się państwu ten oddział nie tylko skutecznie uruchomić, ale też zapewnić mu należyte finansowanie.

Marszałek Marcin Jabłoński przypomniał o kilkunastu tysiącach osób, które podpisały listy poparcia dla utworzenia kardiochirurgii w gorzowskiej lecznicy, ale też podkreślił pełną zrozumienia i dobrej woli postawę samorządu województwa – członków Zarządu Województwa i radnych Sejmiku, którzy okazywali wsparcie dla nowego oddziału. M.in. przez dokapitalizowanie spółki kilkunastoma milionami złotych, żeby mogła przetrwać ten trudny czas.

– Do tego mamy mnóstwo samorządów, instytucji, wielu interesariuszy czy potencjalnych beneficjentów tego całego dobra, które możecie państwo dzięki temu świadczyćwymienił lubuski marszałek. – Wszystkim państwu dziękujemy za wysiłek, niezłomną postawę i wiarę w to, że będzie można realizować zawodowe marzenia, ale też wspierać potrzebujących Lubuszan. A mówimy przecież o oddziale, gdzie ratuje się życie.

– Wszystko wskazuje na to, że te wspólne wysiłki i głębokie przekonanie, że robimy coś w słusznej sprawie, przynosi rezultaty – powiedział marszałek Marcin Jabłoński. – Szkoda, że niestety pojawiają się czasami tacy, którzy – mam takie przypuszczenie, że niekoniecznie z powodów merytorycznych – nie podzielali tego entuzjazmu w ostatnim czasie… Ale mamy ten okres za sobą i to jest najważniejsze. Cieszmy się z tej chwili, bo rozumiem, że pan prezes ma dziś dla nas radosną nowinę… – zakończył wystąpienie marszałek.

– W życiu trzeba być odważnym, trzeba wysoko stawiać sobie cele. Wtedy też jest satysfakcja, że robimy coś dobrego. Widzimy szczególnie determinację ze strony lekarzy. Tego nie można zmarnować. Gratuluję i wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia – dodał przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek.

Trwają poszukiwania kolejnych środków dla szpitala

O wsparciu dla gorzowskiego szpitala przekonywała posłanka Krystyna Sibińska.

Jako parlamentarzyści wspieramy otwarcie kardiochirurgii w gorzowskim szpitalu. Największą sojuszniczkę mamy w Ministerstwie Zdrowia – to minister Izabela Leszczyna. Była tu w szpitalu w czasie objazdowych posiedzeń klubu parlamentarnego. Wyjechała z naszego gorzowskiego szpitala zachwycona. Jest się czym zachwycać, to jak szpital się zmienił pokazuje dużą determinację i zaangażowanie osób, które pracują i które zarządzają. Należą się uznania dla panów prezesów szpitala. Oni sami mają mnóstwo pomysłów, mają pomysł na rozwój i rozbudowę szpitala. Panowie zdołali już być dwukrotnie w Ministerstwie Zdrowia na spotkaniu z panią minister – mówiła posłanka.

Krystyna Sibińska zapowiedziała również piątkowe spotkanie z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Jackiem Protasem. – 29 marca 2024 r. będziemy rozmawiali o projektach szpitala, na które będziemy się starali pozyskać fundusze unijne. Te działania cały czas są. Mnie to bardzo cieszy, dlatego, że pamiętam dużo gorsze czasy gorzowskiego szpitala i dużo kłopotów. Dziś jesteśmy na takim etapie, że to wszystko pięknie się rozwija – stwierdziła parlamentarzystka.

Gratulacje przekazał zdalnie także wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki: – Właśnie dzisiaj odbywa się ważne wydarzenie – rok starań władz Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. mających na celu uruchomienie w tym szpitalu kardiochirurgii. Gratuluję zarówno prezesowi Jerzemu Ostrouchowi, jak i wiceprezesowi Robertowi Surowcowi, całemu personelowi szpitala i mieszkańcom, którzy wspierali władze szpitala w działaniach na rzecz uruchomienia kardiochirurgii. Cieszę się, że pomimo kłód, które rzucał m.in. ówczesny wojewoda Władysław Dajczak, udało się zbudować dobrą atmosferę dla gorzowskiej kardiochirurgii. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie będziemy mieli kontrakt na kardiochirurgię na najwyższym poziomie.

Prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki zapewnił, że kardiochirurgia jest ważna dla miasta także z punktu widzenia finansowania działalności szpitala. – Chciałem serdecznie podziękować zarządowi szpitala i całemu zespołowi medycznemu, bo to dzięki waszej determinacji zbudowano tak duże zaangażowanie w ten projekt. A dla Gorzowa i gorzowian jest on szalenie ważny, dlatego też dziękuję za zrozumienie i ogromne poparcie w radzie miasta. Pan Robert Surowiec na bieżąco zdaje nam relacje i z drugiej strony suszy głowę, żeby szpital otrzymywał wsparcie ze strony miasta. Dla nas jest to oczywiste i jednoznaczne, że szpital jest dla nas wszystkich, dla naszych mieszkańców, stąd wsparcie i materialne, i poparcie dla tego projektu.

W Gorzowie będzie oddział i poradnia kardiochirurgii

Uruchomienia i prowadzenia pododdziału kardiochirurgii przez ostatni rok gratulował też wojewoda lubuski Marek Cebula.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem działalności zarówno zarządu szpitala w Gorzowie Wlkp., ale też pracowników i załogi. Panie prezesie, kłaniam się nisko, pan stoi na czele zespołu, pan jest też bohaterem tego dzisiejszego spotkania. Gdyby nie pana zaangażowanie i zaangażowanie zespołu, gdyby nie tak ogromna determinacja do tego, by pododdział kardiochirurgii wystartował w Gorzowie Wlkp., to nie byłoby tego. Macie państwo wielu sojuszników, jesteśmy po wielu spotkaniach, myślę, że to jeszcze kwestia krótkiego czasu, kiedy oddział zostanie uruchomiony i NFZ rozpisze kontraktowanie świadczeń dla oddziału kardiochirurgicznego w Gorzowie Wlkp. – mówił wojewoda.

– Nasze ostatnie tygodnie, a szczególnie spotkanie z panią minister zdrowia Izabelą Leszczyną napawają nas wielkim optymizmem – przyznał prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch. – Zacytuję panią minister: „tak, ja tam byłam, my obiecaliśmy, my słowa dotrzymujemy”. I rzeczywiście to słowo jest dotrzymywane. Przed kilkoma tygodniami decyzją pana wojewody Marka Cebuli został odwołany konsultant wojewódzki pan profesor Romuald Cichoń, Narodowy Fundusz Zdrowia zaczął nam płacić za procedury, które już wykonaliśmy (a przypomnę, że wykonaliśmy ich ponad 120), te procedury są przeglądane ponownie i dostrzegamy pewną zasadniczą zmianę w ocenie naszych wniosków. Pamiętacie państwo, że była dyskusja o tym, że z naszej strony wnioski są źle przygotowywane. W tej chwili nie ma takiej dyskusji, wnioski są dobrze ocenione.

Szpital podjął również działania związane z uruchomieniem poradni kardiochirurgicznej. – Wszystko wskazuje na to, że przełom maja i czerwca 2024 r. to będzie moment, kiedy ją uruchomimy. 10 kwietnia to moment, w którym będzie decyzja o tym, że w oddziale kardiologii będziemy mogli wykonywać nowe procedury. O tę procedurę staraliśmy się prawie 2 lata. Wszystko wskazuje na to, że po 10 kwietnia 2024 r. będziemy mieli to zakontraktowane. I zbliżamy się do najważniejszego momentu – powołania nowego konsultanta wojewódzkiego ds. kardiochirurgii. Za chwilę będzie też rozstrzygnięty konkurs na szefa Narodowego Funduszu Zdrowia. I mam nadzieję, że przełom czerwca i lipca 2024 r. to ten moment, w którym zaczniemy świadczyć procedury kardiochirurgiczne, wszystko wskazuje na to, że w oddziale kardiochirurgii – powiedział prezes Jerzy Ostrouch.

Konferencji na temat pierwszego roku działalności kardiochirurgii towarzyszyła również wystawa, która pokazywała drogę, jaką przeszedł gorzowski szpital, by uruchomić procedury kardiochirurgiczne. – Jesteśmy uczestnikami procesu, który zakończy się sukcesem. A sukces ma to do siebie, że wszyscy chcą się do niego „przykleić”. Ta wystawa ma pokazać, kto był autorem tego sukcesu, a kto nie powinien go sobie przypisywać. Robimy to nie dla siebie, nie dla własnych ambicji, ale dla naszych pacjentów – skomentował prezes Jerzy Ostrouch.

lubuskie.pl