fbpx

Trzydniowy zjazd Zespołu Skarbników Województw RP w Zielonej Górze

Zespół ds. Międzynarodowych, Unii Europejskiej i Polityki Regionalnej o pomocy de minimis
6 marca 2024
Ludzie regionów – Piotr Adamczyk – wicemarszałek województwa łódzkiego
8 marca 2024
Pokaż wszystkie

Trzydniowy zjazd Zespołu Skarbników Województw RP w Zielonej Górze

Trzydniowy zjazd Zespołu Skarbników Województw RP w Zielonej Górze

Zespół Skarbników Województw zjechał się do Zielonej Góry na zaproszenie województwa lubuskiego na trzydniowe seminarium. W wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek Marcin Jabłoński – członek zarządu ZWRP oraz dyrektor biura ZWRP dr Jakub Mielczarek.

6-8 marca br. były dla skarbników szczególnie intensywne. Przedstawiciele województw spotkali się w Lubuskiem, by wymienić się doświadczeniami oraz pogłębić wiedzę na temat samorządowych finansów.

Przybyłych do Zielonej Góry przywitał marszałek Marcin Jabłoński:

Jesteście elitą menedżerów środków publicznych. I dodał: – Wszyscy wiemy, jak bardzo jesteście ważni, by nasze regiony dobrze funkcjonowały. Jest 16 województw, a więc jesteście gronem osób wyróżnionych dużą odpowiedzialnością, o ogromnym znaczeniu wszystkiego tego, co wpływa na nasze życie.

Marszałek podziękował także skarbnikowi województwa lubuskiego – Alicji Woźniak za zorganizowanie spotkania i czuwanie nad jego sprawnym przebiegiem. Podkreślił, że jest ono szczególnie ważne obecnie, gdy przed wszystkimi regionami stoi mnóstwo wyzwań.

Żyjemy w bardzo dynamicznym czasie. Jest sporo zmian, które się dokonują w otoczeniu prawnym. Czekamy na różne komunikaty, które mają się pojawić ze strony rządu, parlamentu czy instytucji unijnych. Mam na myśli choćby wdrożenie Krajowego Planu Odbudowy. To wszystko będzie rzutować na naszą pracę. Czekają nas jeszcze wybory, więc dla nas, samorządowców, to czas pełen wyzwań – powiedział.

W programie trzydniowego zjazdu znalazły się m.in.

  • prelekcja przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Regionalnych Funduszy Rozwoju.
  • Wykład głównego ekonomisty BGK – Bank Gospodarstwa Krajowego Mateusza Walewskiego oraz Ewy Tyrki – dyrektorki Departamentu Sektora Samorządowego BGK na temat finansów samorządów na tle ogólnej sytuacji makroekonomicznej.
  • Wykład realizowany przez PKO Bank Polski na temat perspektyw makroekonomicznych na 2024 rok

Santander Bank Polska SA poprowadził z kolei panel szkoleniowy, podzielony na dwa bloki tematyczne:

  1. Zrównoważony rozwój, zrównoważone finanse i ESG – wyzwania zielonej transformacji
  2. Alternatywne instrumenty w zakresie inwestowania wolnych środków

Oprócz tego skarbnicy omówili wykonanie budżetów Województw za 2023 rok.