fbpx

Lubuskie dostaje z Niemiec pomoc do walki z COVID

pieniądze
Sukces programów Interreg w Lubuskiem
29 stycznia 2021
szczepionka covid
102-letnia mieszkanka województwa łódzkiego zaszczepiona przeciwko COVID
4 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Lubuskie dostaje z Niemiec pomoc do walki z COVID

covid

Z Brandenburgii i Saksonii napływa do regionu lubuskiego bardzo konkretna pomoc. Są to aparaty wspierające oddychanie, pulsoksymetry i dziesiątki tysięcy sztuk sprzętu ochrony osobistej.

– Lubuskie dziękuje naszym sąsiadom z Brandenburgii i Saksonii za pomoc, o którą poprosiłam w związku z zagrożeniem życia i zdrowia Lubuszan z powodu pandemii. Do naszych szpitali cały czas dociera sprzęt ratujący życie, środki ochrony osobistej i środki do dezynfekcji – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, podczas konferencji prasowej, 3 lutego.

Na początku listopada 2020 r. marszałek Polak napisała list z prośbą o wsparcie w walce z pandemią Covid-19 do premierów Brandenburgii i Saksonii. Oba landy to regiony partnerskie województwa lubuskiego. Umowy współpracy są wieloletnie i obejmują różne obszary. Marszałek Polak podkreślała wówczas, że w walce z Covid-19 ważna jest solidarność. „Jesteśmy teraz w momencie, który w historii zdarza się raz na sto lat. Dlatego jesteśmy zainteresowani pomocą, jaką zaoferowali Polakom nasi zachodni sąsiedzi” – tłumaczyła swój apel.

Niemieccy partnerzy bardzo szybko odpowiedzieli. Do Lubuskiego dociera m.in. sprzęt, a także środki ochrony osobistej, szybkie testy antygenowe i 30 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Część darów trafiła już do lubuskich szpitali, tylko ostatnio m.in. do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Międzyrzeczu-Obrzyce, Ośrodka dla Osób Uzależnionych w Nowym Dworku. A część czeka na rozdysponowanie. Marszałek Elżbieta Anna Polak i dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Tomasz Wróblewski sprawdzali ostatnie dostawy aparatów tlenowych.

Do tej pory trafiło do Lubuskiego od naszych niemieckich sąsiadów:

– 31 aparatów wspierających oddychanie,

– 8 monitorów pacjenta,

– 2 pompy strzykawkowe,

– 900 szybkich testów antygenowych,

– 30 000 litrów płynu do dezynfekcji (30 pojemników po 1000 l), 380 litrów płynu do dezynfekcji (38 pojemników po 10 l),

– 27 000 maseczek chirurgicznych, 25 000 masek KN95,

– 27 000 rękawic, 1 020 kombinezonów ochronnych, 500 par butów ochronnych, 5 000 fartuchów ochronnych z flizeliny z mankietami, 5 000 powlekanych fartuchów ochronnych bez mankietów, 2 000 okularów ochronnych.