fbpx
farby i pędzle
Jak zmienia się Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze
22 stycznia 2021
covid
Lubuskie dostaje z Niemiec pomoc do walki z COVID
3 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Sukces programów Interreg w Lubuskiem

pieniądze

Przez ostatnie 7 lat województwo lubuskie pozyskiwało spore pieniądze z unijnych programów Interreg, przeznaczonych na inwestycje transgraniczne. Dotacje z UE otrzymało ponad 80 projektów.

– Interreg to wyjątkowy instrument współpracy wspierany w ramach polityki spójności. Umożliwia poszczególnym regionom i krajom nawiązywanie współpracy i wspólne podejmowanie wyzwań. Lubuskie z racji położenia aktywnie uczestniczy w dwóch Programach Interreg: Polska – Saksonia i Brandenburgia – Polska. Obecnie realizowana jest perspektywa finansowa 2014-2020, która zakończy się wraz z 2023 rokiem. Na terenie naszego województwa realizowane są 82 projekty. To ogromny sukces – mówi Tadeusz Jędrzejczak członek zarządu województwa Lubuskiego.

Rewitalizacja parków w Zatoniu i Branitz, kolejka podziemna w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym i modernizacja muzeum w Seelow, wspólny polsko–niemiecki patrol policyjny w Euromieście Gubin – Guben, projekt na rzecz zachowania siedlisk pszczół i dzikich owadów zapylających – to tylko niektóre projekty w ramach programu Interreg i dowód na to, że granice nie stanowią przeszkody, a są okazją do rozwoju regionu oraz udanej współpracy. Partnerstwa w programach Interreg funksjonują już od ponad 15 lat, co przekłada się na coraz ambitniejsze i ciekawsze inicjatywy. Dlatego bardzo intensywnie pracujemy w ramach grup roboczych nad przygotowaniem nowego okresu programowania na lata 2021-2027. W tych latach Polska będzie realizować działania w ramach 5. celów polityki spójności:

  • Bardziej inteligentna Europa
  • Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa
  • Lepiej połączona Europa
  • Europa o silniejszym wymiarze społecznym
  • Europa bliżej obywateli

Źródło: lubuskie.pl