fbpx

Jak zmienia się Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

mecz
Lubuskie. Ruszają konkursy sportowe
13 stycznia 2021
pieniądze
Sukces programów Interreg w Lubuskiem
29 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Jak zmienia się Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

farby i pędzle

Ponad 50 mln zł – tyle ma kosztować termomodernizacja zielonogórskiego Szpitala Uniwersyteckiego. Remont ruszył w drugim kwartale ub.r.

11,5 mln zł to wkład własny szpitala i urzędu marszałkowskiego. Pozostała część inwestycji dofinansowana jest ze środków unijnych. Głównym celem jest zminimalizowanie zużycia energii oraz uzyskanie komfortu cieplnego, ale również podwyższenie standardów opieki medycznej w zielonogórskim szpitalu. Projekt zakłada termomodernizację wszystkich budynków lecznicy. Dzięki temu cały szpital zyska nowoczesny wygląd.

– Pamiętam, gdy uzyskaliśmy pozwolenie na budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka i zobaczyłam projekt, to pomyślałam, że krajobraz nie pasuje do tego nowoczesnego budynku i że trzeba coś z tym zrobić. Okazją stały się renegocjacje Regionalnego Programu Operacyjnego tej perspektywy, bo niestety, środków finansowych na ochronę zdrowia już nie było. Całkowicie zostały one zaangażowane szczególnie na dwie kluczowe inwestycje w regionie: Radioterapię w Gorzowie oraz Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Udało się nam jednak przekonać Komisję Europejską, ale tylko dlatego, że widzieli, iż z wielką konsekwencją, skutecznie realizujemy nasz plan. Jest Szpital Uniwersytecki, jest kierunek lekarski, budujemy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, zgadzamy się na termomodernizację. Tu są zaangażowane duże środki europejskie, ale też środki budżetu województwa i szpitala – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Prace związane z termomodernizacją wykonywane są obecnie na większości budynków szpitala. Najbardziej zaawansowane są w budynku U, w którym mieszczą się oddziały pulmunologii, chirurgii klatki piersiowej oraz poradnie przyszpitalne, gdzie do wykończenia pozostają jedynie takie elementy jak schody oraz wejścia.

W budynkach B i B1, w których mieszczą się oddziały: neurologii, chirurgii naczyniowej, neurochirurgii, kardiologii, chorób wewnętrznych, hematologii, pediatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, nefrologii ze stacją dializ, SOR oraz zakładu rehabilitacji, trwają prace związane z elewacjami i instalacjami wewnętrznymi, które są już mocno zaawansowane.

Rozpoczęły się też prace elewacyjne w budynkach C i C1, w których mieszczą się: oddział chirurgii i urologii dziecięcej, urologii, chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz centralny blok operacyjny.

Natomiast na rozpoczęcie prac czekają budynki: E (okulistyka i laryngologia), D1 (portiernia) oraz L (onkologia, położniczo ginekologiczny).

Więcej informacji na: Wiadomości – Portal Województwa Lubuskiego