fbpx

Lubuskie i Brandenburgia chcą zintegrować kolej

Konsultacje projektu aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego
Konsultacje projektu aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego
21 stycznia 2024
Młodzi Lubuszanie wiedzą, jak ratować życie
4 lutego 2024
Pokaż wszystkie

Lubuskie i Brandenburgia chcą zintegrować kolej

Lubuskie i Brandenburgia chcą zintegrować kolej

Sytuacja na granicy oraz polsko-niemiecki system informacji pasażerskiej były tematami spotkania, w którym wziął udział członek Zarządu Województwa Lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak. Wizyta odbyła się 24 stycznia 2024 r.

Tadeusz Jędrzejczak rozmawiał z sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów i Europy Jobstem Ubbeholdem, dyrektorem referatu Reinerem Haverkampem oraz referentką ds. współpracy z Polską Isabell Brühmann. Członek Zarządu Województwa Lubuskiego mówił o kluczowych węzłach komunikacyjnych województwa lubuskiego – linii kolejowej nr 203 oraz moście w Kostrzynie nad Odrą, który wymaga remontu. Wskazał, że te szlaki są ważne również z punktu widzenia polsko-niemieckiego pogranicza, dlatego istotne jest korzystanie z Programu Współpracy Interreg.

Uczestnicy spotkania wspólnie omówili m.in. projekt iBLu – plan wdrożenia zintegrowanego, transgranicznego systemu kolejowej informacji pasażerskiej dla podróżnych z Polski i Niemiec. Partnerem wiodącym tego projektu jest Województwo Lubuskie, a partnerami stowarzyszonymi – Ministerstwo Infrastruktury i Planowania Przestrzennego Landu Brandenburgia oraz Związek Komunikacyjny Berlina i Brandenburgii.

Na spotkaniu poruszono także tematy związane z projektami z Programu Współpracy Interreg, wspólnymi działaniami promocyjnymi na targach branżowych oraz realizacją wspólnych projektów medycznych.

W spotkaniu wziął też udział dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej w Urzędzie Marszałkowskim Radosław Brodzik.

źródło: lubuskie.pl