fbpx

Lubuskie stawia na kompleksowe wsparcie rodzin

Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego dyskutował o partnerstwie samorządów
Konwent Powiatów Województwa Lubuskiego dyskutował o partnerstwie samorządów
11 grudnia 2023
Wkrótce otwarcie Pawilonu Rehabilitacyjnego w Lubuskim Centrum Ortopedii
1 stycznia 2024
Pokaż wszystkie

Lubuskie stawia na kompleksowe wsparcie rodzin

Lubuskie stawia na kompleksowe wsparcie rodzin

„Lubuskie na rzecz rodzin” to nowy projekt społeczny. – Skorzysta z niego ponad 2200 mieszkańców regionu. Formy wsparcia będą realizowane w każdym powiecie – podkreśla wicemarszałek Łukasz Porycki.

Szczegóły projektu społecznego „Lubuskie na rzecz rodzin” przedstawiono w czwartek, 14 grudnia 2023 r., na konferencji w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. Projekt będzie dofinansowany ze środków unijnych. Zakłada m.in. powstanie kompleksowych centrów wsparcia rodziny na północy i południu województwa.

– Z tego projektu skorzysta ponad 2200 osób z terenu województwa lubuskiego. Formy wsparcia będą realizowane w każdym powiecie. Zapraszam do udziału wszystkich mieszkańców, którzy czują potrzebę wsparcia – zachęcał Łukasz Porycki, wicemarszałek województwa lubuskiego. Jak zapowiada, będzie to największy projekt społeczny w historii województwa.

W ramach zadania w Gorzowie Wlkp. powstanie nowa instytucja – Centrum Wsparcia Rodziny. Będzie działać na terenie dawnych ogródków działkowych za szpitalem przy ulicy Walczaka. – Jest to pomoc dla rodzin zastępczych i adopcyjnych oraz rodzinna poradnia. Na miejscu – psychoterapia, psycholog, leczenie uzależnień, neurologopeda, nowoczesne metody pracy, dostęp dla dzieci z niepełnosprawnością. Liczymy na pozyskanie psychiatry dziecięcego – wyjaśnił Jakub Piosik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

Siedziba centrum w Gorzowie powinna być gotowa pod koniec 2025 roku. Druga placówka Centrum Wsparcia Rodziny powstanie w powiecie krośnieńskim, w miejscowości Radnica i będzie obsługiwała południową część województwa.

Projekt „Lubuskie na rzecz rodzin” to blisko 28 milionów złotych na wsparcie zarówno rodzin biologicznych, jak i zastępczych.

W planach jest także arteterapia. Dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy Jan Tomaszewicz podkreślił rolę sztuki w procesie wspierania dzieci i ich rodzin. – Po województwie będzie podróżować spektakl „Piękna i Bestia”, wystawiony z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia, przynosząc radość i terapeutyczne doświadczenia dzieciom i rodzinom – mówił dyrektor.

Projekt „Lubuskie na rzecz rodzin” to ważny krok w kierunku budowania silniejszych więzi rodzinnych i wspierania rozwoju społecznego. O realizowanych w nim działaniach będzie można dowiedzieć się ze strony Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Urzędu Marszałkowskiego.

Projekt jest współfinansowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Działanie 6.14 Aktywizacja społeczna, mieszkalnictwo i wsparcie rodziny, ma na celu wprowadzenie kompleksowego wsparcia dla rodzin biologicznych, zastępczych i adopcyjnych na terenie województwa lubuskiego.

źródło: lubuskie.pl