fbpx

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Nagroda Województwa Małopolskiego Veritatis Splendor – rozpoczęła się VII edycja
1 lipca 2024
Nowy Sącz: 31. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór
15 lipca 2024
Pokaż wszystkie

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Łukasz Smółka Marszałkiem Województwa Małopolskiego

Za nami VII sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego, podczas której radni wybrali skład nowego Zarządu Województwa Małopolskiego. Marszałkiem Województwa Małopolskiego został Łukasz Smółka. Funkcję wicemarszałków będą pełnić – Witold Kozłowski i Ryszard Pagacz, a członkami zarządu zostały – Marta Malec-Lech i Iwona Gibas. W posiedzeniu wzięli udział m.in. posłowie na Sejm RP: Piotr Lachowicz, Łukasz Kmita, Rafał Komarewicz, Paweł Śliz, Dorota Marek, Katarzyna Matusik-Lipiec, Małgorzata Wassermann, oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Obrady rozpoczęło przedstawienie jedynego kandydata na marszałka zgłoszonego przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości, Łukasza Smółki. Następnie radni przeszli do zadawania pytań. Głos w tej części posiedzenia zabrali: Grzegorz Małodobry, Stanisław Sorys, Krzysztof Nowak, Lidia Gądek, Miłosz Motyka, Józef Gawron, Jerzy Fedorowicz i Grzegorz Lipiec. Wypowiedzi radnych podsumował kandydat na marszałka Łukasz Smółka.

Następnie przeprowadzono głosowanie. W głosowaniu wzięło udział 39 radnych. Radni oddali 39 kart ważnych. Za kandydaturą Łukasza Smółki głosowało 22 radnych, przeciwko – 17 radnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Zaraz po wyborze na Marszałka Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka zadeklarował ścisłą współpracę między zarządem województwa a radnymi.

Zawsze jesteśmy jednością i razem jesteśmy silniejsi. Bardzo serdecznie dziękuję radnym województwa za zaufanie i liczę na owocną współpracę. Dziękuję również moim wyborcom, którzy zaufali mi w kwietniu, w ostatnich wyborach samorządowych – mówił marszałek Łukasz Smółka zaraz po wyborze.

Ważne, aby każdy Małopolanin czuł się dobrze w swoim regionie, a równocześnie, aby turyści odwiedzający nasz region wskazywali, że jest on dobrze zarządzany– dodał marszałek Smółka.

Łukasz Smółka od wielu lat pracuje na rzecz samorządu. Pełni funkcję radnego województwa od 2014 roku. Od listopada 2015 r. był szefem gabinetu Ministra Infrastruktury i Budownictwa – uczestniczył w najważniejszych projektach dla województwa małopolskiego w zakresie infrastruktury drogowej oraz kolejowej. Wcześniej był dyrektorem biura Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz koordynatorem projektu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dotyczącego zakupu specjalistycznego sprzętu na potrzeby wzmacniania potencjału ratowniczego małopolskich strażaków. Nadal społecznie angażuje się w rozwój ochotniczych straży pożarnych oraz lokalnych stowarzyszeń.

Jest absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na kierunku „Technika rolnicza i leśna”. W trakcie studiów aktywny działał w samorządzie studenckim, pracował również w Studenckim Kole Naukowym oraz zasiadał w Senacie Uniwersytetu Rolniczego.

W skład nowego Zarządu Województwa Małopolskiego weszli rownież: Witold Kozłowski i Ryszard Pagacz, którzy objęli stanowiska wicemarszałków, a członkami zarządu zostały: Marta Malec-Lech i Iwona Gibas.

malopolska.pl