Święto Małopolski
10 czerwca 2021Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Małopolski Zachodniej. Projekt przyjęty
25 czerwca 202117 czerwca, w 30 rocznicę podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i Premier Kraju Związkowego Turyngii Bodo Ramelow spotkali się na wideokonferencji.
Stosunki polsko-niemieckie rozwijały się w szczególny sposób od 1991 roku. Traktat o dobrym sąsiedztwie miał fundamentalne znaczenie dla stosunków polsko-niemieckich i był symbolem pojednania. Wytyczył też zasady kształtowania współpracy międzyregionalnej, którą polskie i niemieckie regiony pogłębiały przez kolejne 30 lat. Szefowie Małopolski i Turyngii docenili wielki wkład, jaki regiony obu krajów wniosły dzięki partnerstwu w rozwój polsko-niemieckich relacji.
W tym historycznym dniu premier Ramelow i marszałek Kozłowski szczególnie mocno podkreślili wieloletnie partnerstwo Małopolski i Turyngii, obejmujące liczne dziedziny życia społecznego. Okazało się ono trwałe i silne zarówno w dobrych, jak i trudnych czasach, jak np. obecna pandemia koronawirusa. Marszałek Kozłowski skorzystał z okazji, aby jeszcze raz podziękować premierowi Ramelowowi za wsparcie podczas trzeciej fali pandemii. Turyngia dostarczyła do Małopolski w ramach doraźnej pomocy respiratory i środki ochrony osobistej. Szefowie obu regionów, mając nadzieję na szybką stabilizację sytuacji w obu krajach, po raz kolejny podkreślili wagę osobistych spotkań, zarówno na poziomie relacji urzędowych, jak i kontaktów między mieszkańcami regionów.
– Relacje i przyjaźnie rozwijają się dzięki osobistym spotkaniom i żywej wymianie poglądów. Nasze partnerstwo i jego przyszłoroczny jubileusz powinny w dalszym ciągu inspirować Polaków i Niemców do podtrzymywania istniejących i nawiązywania nowych kontaktów – stwierdzili zgodnie premier Bodo Ramelow i marszałek Witold Kozłowski.
Współpraca pomiędzy Małopolską i Turyngią przebiegała w sposób wzorcowy, zaś w jej ramach udało się stworzyć dobrze funkcjonującą sieć i infrastrukturę współpracy. Centralne miejsce w ramach wymiany zajmowały dotychczas w szczególności projekty związane z edukacją oraz spotkaniami młodzieży.
W trakcie rozmowy na temat przygotowań do obchodów 25-lecia partnerstwa obie strony zdecydowały się uaktualnić dotychczasową umowę o współpracy oraz poszerzyć ją o nowe dziedziny i zainicjować nowe projekty. W przyszłym roku planowane jest podpisanie w Krakowie nowej deklaracji partnerskiej podczas oficjalnej wizyty w Polsce premiera Turyngii, który będzie pełnił wówczas funkcję przewodniczącego Bundesratu – izby wyższej parlamentu Niemiec.
Premier Ramelow zaprosił także Marszałka Kozłowskiego do złożenia wizyty w Turyngii.
źródło i foto: malopolska.pl