fbpx

Małopolski Budżet Obywatelski z rekordową liczbą zadań

eksperyment
Małopolska Noc Naukowców w 2020 r. formule online
13 listopada 2020
Pokaż wszystkie

Małopolski Budżet Obywatelski z rekordową liczbą zadań

Małopolski Budżet Obywatelski grafika

Małopolanie nie zawiedli – do tegorocznej, 5. Edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, zgłoszono aż 343 zadania, czyli o 104 więcej niż przed rokiem. To najlepszy wynik w historii całego projektu Województwa Małopolskiego.

Na zgłoszenia mieszkańcy mieli czas od 1 września do 15 października.

– Początkowo planowaliśmy nabór zadań wiosną, jednak nasze plany pokrzyżowała pandemia COVID-19. Musieliśmy więc przesunąć to w czasie, ale dzięki temu udało się nam przygotować sporo nowych rozwiązań i ułatwień dla mieszkańców. Dzięki nim Małopolanie mogli nie tylko wypełnić wniosek, zebrać wymagane 30 podpisów osób popierających, ale też złożyć całą wymaganą dokumentację przez internet. Bezpiecznie i bez narażania swojego zdrowia – podkreśla marszałek Witold Kozłowski.

Jak dodaje marszałek, to rozwiązanie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców – przez ePUAP złożono aż 94 wnioski. Przed rokiem było ich zaledwie 12.

– To dla nas jasny sygnał, że mieszkańcy Małopolski są otwarci na nowe, internetowe rozwiązania i doceniają możliwości, jakie daje Budżet Obywatelski. Jestem pewny, że wśród zgłoszonych pomysłów, jest wiele świetnych zadań, które pomogą zmienić nasze województwo na lepsze. A może i pomóc w niwelowaniu konsekwencji, jakie przyniesie pandemia COVID-19? – dodaje marszałek Kozłowski.

Tegoroczna edycja BO WM zachęciła też sporą grupę mieszkańców, żeby zgłosić swoje zadanie po raz pierwszy w życiu. Na 343 zgłoszone zadania aż 206 pochodzi od autorów, którzy nie zgłaszali nigdy swoich pomysłów do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Do dalszego etapu oceny z 343 zgłoszonych do BO WM zadań, przeszło aż 334 – z powodów formalnych odpadło zaledwie 9 pomysłów.

W tym roku mieszkańcy Małopolski zdecydowanie postawili na sport. Na drugim miejscu są pomysły o charakterze prospołecznym. Inne to projekty kulturalne, edukacyjne, prozdrowotne, ekologiczne, czy turystyczne

Do 5 lutego 2021 r. Zarząd Województwa Małopolskiego opublikuje na www.bo.malopolska.pl wstępną listę zadań, które zostaną dopuszczone do głosowania oraz listę zadań odrzuconych – wraz z podaniem powodu. Co ważne – lista ta nie jest ostateczna, bo autorzy zadania mają możliwość odwołania się. Odwołania będzie rozpatrywać Rada Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Wszystkie zadania, które zostaną ostatecznie ocenione pozytywnie, będą dopuszczone do głosowania. Najlepsze propozycje mieszkańcy będą wybierać w maju 2021 roku.