fbpx

Marszałek Województwa Wielkopolskiego uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika Powstańca Wielkopolskiego w Jaraczewie

Życie po węglu w Wielkopolsce Wschodniej
21 grudnia 2022
Wielkopolska. Modernizacja obiektów użyteczności publicznej
10 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

Marszałek Województwa Wielkopolskiego uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika Powstańca Wielkopolskiego w Jaraczewie

W czwartek 29 grudnia odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta i Gminy Jaraczewo z okazji 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po zakończeniu sesji, w tamtejszym, zrewitalizowanym parku, Marszałek Marek Woźniak oraz Burmistrz Dariusz Strugała wspólnie dokonali odsłonięcia pomnika Powstańca Wielkopolskiego.

 

– Gdyby nie aktywność Wielkopolan, to przedwojenna mapa Polski mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Bez wątpienia nasz kraj bez Wielkopolski, byłby krajem kadłubkowym, słabym i niezdolnym do funkcjonowania. Dzięki Wielkopolsce, dzięki Armii Wielkopolskiej udało się obronić II Rzeczpospolitą przed nawałą bolszewicką i to było najważniejsze zadanie, które przedwojenna Polska wykonała – powiedział Marek Woźniak.

 

– Staramy się o Powstaniu Wielkopolskim mówić jak najwięcej, każdego roku. A to dzieło składa się z takich wydarzeń jak dzisiejsze. Że oto lokalny samorząd podejmuje decyzję o tym, żeby zbudować pomnik i upamiętnić w taki sposób swoich bohaterów i w ten sposób wpisać się w budowanie świadomości Wielkopolan i wszystkich Polaków, w sposób aktywny – za co bardzo serdecznie Państwu dziękuję – dodał Marszałek.

 

Na budowę pomnika Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyznał dotację w wysokości 66 tys. zł. Całkowity koszt jego powstania wyniósł ponad 135 tys. zł. Monument wykonała artystka z Ostrowa Wielkopolskiego, Agnieszka Lisiak – Skórka.

 

Tego samego dnia Marszałek złożył także wieniec przy pomniku gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie. 2,5-metrowy posąg stoi w pobliżu domu rodzinnego generała, pośrodku mieszkowskiego rynku.