fbpx

Wielkopolska. Modernizacja obiektów użyteczności publicznej

Marszałek Województwa Wielkopolskiego uczestniczył w uroczystości odsłonięcia pomnika Powstańca Wielkopolskiego w Jaraczewie
2 stycznia 2023
Rusza Cykl Biegów Powstania Wielkopolskiego
16 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

Wielkopolska. Modernizacja obiektów użyteczności publicznej

Gminy Miejska Górka i Pakosław dołączyły do grona wielkopolskich samorządów, które skorzystają z unijnych pieniędzy na projekty związane z termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej. Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podczaswizyty w Miejskiej Górce podpisał umowy na dofinansowanie unijne z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) w wysokości blisko 8 mln złotych. Marszałek wraz z Burmistrzem Miejskiej Górki oraz Wójtem Pakosławia złożyli także kwiaty na mogile Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Parafialnym w Miejskiej Górce.

 

Przy wsparciu środków unijnych przyznanych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego gmina Miejska Górka przeprowadzi termomodernizację dwóch budynków Zespołu Szkół w Miejskiej Górce, a Pakosław termomodernizację budynków Szkoły Podstawowej w Pakosławiu, Filia Sowy.

Obie inwestycje znacząco wpłyną na oszczędność energii, zmniejszą koszty użytkowania budynków, a jednocześnie poprawią jakość edukacji prowadzonej w tych obiektach.

 

– Cieszę się, że jest z nami młodzież, bo to jest odpowiedź na ich głos – głos pokolenia, które nakazuje nam zwrócić uwagę na przyszłość klimatu na naszym globie. Każda działalność w tym zakresie, czy dotycząca instalacji odnawialnych źródeł energii, czy też oszczędzania energii poprzez termomodernizację jest niezwykle cenna. Jest właśnie wyjściem naprzeciw tym oczekiwaniom – powiedział Marszałek Marek Woźniak.

Marszałek przypomniał, że są to ostatnie projekty realizowane przy wsparciu funduszy unijnych z minionej perspektywy finansowej na lata 2014-2020, których dysponentem jest Województwo Wielkopolskie, bo zaczynamy już realizację nowego naszego programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027.

 

Karol Skrzypczak, Burmistrz Miejskiej Górki podkreślił, że dzięki zainwestowanym środkom unijnym oba budynki szkolne będą posiadać nowoczesne systemy grzewcze i staną się bardzo oszczędne, wpisując się w najnowsze trendy.

– Cieszymy się, że udało się nam załapać na ostatnie środki ze starej perspektywy unijnej – stwierdził Piotr Skrzypek, Wójt Pakosławia.

 

Zarząd Województwa Wielkopolskiego wybrał dotychczas projekty na łączną kwotę dofinansowania ponad 296 mln zł unijnego dofinansowania z WRPO 2014+ na inwestycje realizowane przez lokalne samorządy w obszarze modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej. Co ważne, Zarząd Województwa przyznał środki wszystkim samorządom, które złożyły wnioski o dofinansowanie na tego typu inwestycje.