fbpx

Miliony z funduszy europejskich na rozwój innowacyjności podlaskich firm

Rekrutacja do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego
3 listopada 2022
Podlaskie przejęło przewodnictwo nad Domem Polski Wschodniej
6 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Miliony z funduszy europejskich na rozwój innowacyjności podlaskich firm

Pieniądze trafią do czterech przedsiębiorstw. Zostaną przeznaczone m.in. na rozpoczęcie produkcji nowego wozu paszowego, elementów meblowych z tworzyw sztucznych, siatki rolniczej o specyficznych właściwościach oraz wdrożenie systemu zarządzania produkcją w mydlarni. Decyzje o przyznaniu funduszy, w związku ze zwiększeniem budżetu konkursu, podjął we wtorek, 8 listopada zarząd województwa.

Dotacje w ramach zakończonego konkursu przeznaczone są na wdrażanie nowości produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych w sektorze produkcyjnym małych i średnich przedsiębiorstw. W tegorocznym naborze przyznano je już jedenastu firmom z regionu.

Tym razem unijne dotacje trafią do czterech firm z regionu. I tak, Spółka GAMA GROUP Szepietowscy swoją dotację w wysokości blisko 4 mln zł przeznaczy na rozpoczęcie seryjnej produkcji nowego wozu paszowego z innowacyjnym układem mieszania. To rozwiązanie pozwoli zwiększyć wydajność i jakość produkcji zwierzęcej, skróci czas obsługi zwierząt oraz ograniczy stratę paszy. Proces produkcji będzie ekologiczny, energooszczędny, obniżający koszty eksploatacji i koszty żywienia zwierząt. Koszt przedsięwzięcia to ponad 9,8 mln zł.

Z kolei przedsiębiorstwo PIMAR – PLASTICS Siebiesiewicz kupi specjalistyczne maszyny oraz oprogramowanie do produkcji stopek (nóg) meblowych. Będą to produkty udoskonalone, posiadające właściwości przeciwdrobnoustrojowe, cechujące się podwyższoną odpornością na obciążenia i dzięki temu wyższą wytrzymałością na ściskanie i ścieranie. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł, z czego dotacja pokryła ponad milion.

Spółka ,,WALD-GOLD” za blisko dwa miliony dotacji zainwestuje w produkcję innowacyjnej siatki rolniczej. W tym celu kupi linię produkcyjną do wytłaczania folii wraz z oprogramowaniem. Będzie to produkt o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych oraz zwiększających wytrzymałość. Wcześniej przeprowadzi prace badawczo-rozwojowe, aby wytypować najodpowiedniejsze materiały. Koszt całego projektu to blisko 4,7 mln zł.

 

Mydlarnia 4SZPAKI dotację przeznaczy m.in. na zestaw do pozyskiwania ekstraktów, system do zarządzania produkcją oraz projekt wzorniczy opakowań. Zmodernizuje także systemy wody i wentylacji w laboratorium. Koszt tego przedsięwzięcia wyniesie ponad 800 tys. zł, udzielona dotacja to ponad 360 tys. zł.

 

Wszystkie dotowane projekty zakładają wzrost sprzedaży eksportowej w związku ze zmianami w obszarze produkcji.

 

Szczegółowe informacje o beneficjentach i dotychczas wspartych projektach można znaleźć na stronie konkursu

Działanie 1.3 Wspieranie inwestycji w przedsiębiorstwach – Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 (wrotapodlasia.pl)

źródło: podlaskie.eu