Utalentowane Małopolanki występują na najlepszych scenach
30 października 2023Kraków ma nowoczesny sprzęt do walki z chorobami serca
13 listopada 2023Proste, pomysłowe i pożyteczne – takie mogą być nasze codzienne działania i nawyki sprzyjające środowisku. W kreatywny sposób zaprezentowali to uczniowie Szkoły Podstawowej w Biadolinach Radłowskich, którzy wzięli udział konkursie plastycznym „Rady na odpady”. Nagrody dla autorów najciekawszych prac wręczył wicemarszałek Józef Gawron.
W ramach konkursu „Rady na odpady” powstało kilkadziesiąt prac prezentujących praktyczne wskazówki dla wszystkich, którzy chcą zatroszczyć się o dobrostan naszej planety. Na rysunkach, wyklejankach i malunkach przygotowanych przez dzieci znalazły się m.in. zasady segregowania śmieci, pomysły na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych czy zmniejszenie ilości używanego plastiku.
Rozstrzygnięcie konkursu połączone z wręczeniem upominków dla zwycięzców odbyło się 2 listopada. Łącznie przyznano 11 nagród i 3 wyróżnienia w trzech kategoriach: przedszkolaków, uczniów klas I-IV oraz uczniów klas V-VIII. Nagrody otrzymali: Leon Chalaburda, Kornelia Zając, Nadia Sumara, Leon Kuboń, Amelia Kuboń, Julia Góra, Kornelia Łukańska, Krzysztof Kuboń, Amelia Kuboń, Magdalena Bujak i Ksawery Pytka. Wyróżnienia trafiły do: Karoliny Franczyk, Marceliny Witek i Liliany Sudy.
Gospodarowanie odpadami to zagadnienie, które dotyczy każdego mieszkańca. Ważne, abyśmy wszyscy wiedzieli jak radzić sobie ze śmieciami, jak je segregować i przede wszystkim co zrobić, żeby stworzyć przestrzeń przyjazną do życia i chroniącą ograniczone zasoby naturalne naszej planety – powiedział wicemarszałek Józef Gawron, który przekazał upominki nagrodzonym i wyróżnionym autorom.
Gratuluję Wam wszystkim wspaniałych, ciekawych pomysłów i pięknych prac. Bardzo się cieszę, że dobro planety i środowiska są dla Was ważne. Każdy z nas powinien się o nie troszczyć – dodał.
Konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej pn. „Rady na odpady” został zorganizowany w ramach projektu „Brama do EKOświata”, obejmującego szereg działań z zakresu edukacji ekologicznej skierowanych do dzieci w wieku szkolnym. Prócz konkursu, w Szkole Podstawowej w Biadolinach Radłowskich odbyły się również warsztaty ekologiczne i akcja sprzątania terenów zielonych. Dzieci wraz z opiekunami wzięły także udział we wspólnym zagospodarowaniu terenu wokół szkoły, dzięki czemu powstał ogród sensoryczny, a przy alejkach ulokowano donice z kwiatami, ławeczki i kosze umożliwiające segregację śmieci.
Zadanie „Brama do EKOświata” zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego. Dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł przyznano w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego w 2023 roku pn. „EkoMałopolska” – Priorytet 1 i 2.
źródło: malopolska.pl