fbpx
Oczekujemy od Komisji Europejskiej wsparcia związanego z gospodarką – uważa marszałek Ortyl
24 maja 2022
Samorządy mają niewielki wpływ na plany odbudowy po pandemii
2 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

Na komisji ENVE o wyzwaniach dla energetyki

Bezpieczeństwo energetyczne oraz rozwój sektora gazów niskoemisyjnych i odnawialnych – to główne tematy poruszane podczas briefingu Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów na posiedzeniu komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii działającej w ramach Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli. Udział w briefingu wziął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Sprawozdawcą opinii odnoszącej się do pakietu energetycznego w zakresie gazu, wodoru i emisji metanu był Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, który przedstawił propozycje dotyczące między innymi potencjalnych zmian regulacyjnych w nowym pakiet gazowym:

Marszałek Władysław Ortyl uważa, że należy rozmawiać na temat bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej:

 

– Wojna za naszą wschodnią granicą zmieniła perspektywę postrzegania bezpieczeństwa energetycznego Europy. Nie możemy opierać się już na starych rozwiązaniach w zakresie energetyki, które polegają na kupowaniu paliw z Rosji. Musimy szukać rozwiązań alternatywnych, a rynek gazów niskoemisyjnych i odnawialnych jest perspektywiczny. Dlatego musimy skupić swoją uwagę właśnie tam, po to, aby dać impuls do dynamicznego rozwoju energetyki odnawialnej, która jest przyszłościowa i od której nie ma już odwrotu – twierdzi marszałek Ortyl.

 

W zakres kompetencji Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) wchodzą obszary: środowisko, zmiany klimatu, energia i polityka kosmiczna Unii Europejskiej.

Komisja ENVE koordynuje również prace związane z Porozumieniem Burmistrzów (Covenant of Mayors) oraz z inicjatywą włączającą władze lokalne i regionalne w działania na rzecz lepszej polityki w zakresie klimatu i energii.

 

W Brukseli marszałek Ortyl wziął także udział w debacie dotyczącej sytuacji w Ukrainie. Zabierając głos na forum marszałek zwracał uwagę na konieczność solidaryzowania się z narodem ukraińskim:

 

Źródło i foto: www.podkarpackie.pl