fbpx

Oczekujemy od Komisji Europejskiej wsparcia związanego z gospodarką – uważa marszałek Ortyl

Europa Karpat po raz kolejny na Podkarpaciu
17 maja 2022
Na komisji ENVE o wyzwaniach dla energetyki
31 maja 2022
Pokaż wszystkie

Oczekujemy od Komisji Europejskiej wsparcia związanego z gospodarką – uważa marszałek Ortyl

Podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że niezbędne jest unijne wsparcie nie tylko w kwestii pomocy uchodźcom, ale również w zakresie związanym z gospodarką, która ucierpiała w wyniku wojny toczącej się na Ukrainie.

Marszałek zwrócił uwagę na konieczność dodatkowego wsparcia działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy, którzy dotarli do Polski po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.

Początkowy okres, to był taki moment, że nikt nie pytał o koszty, nikt nie pytał o pieniądze, wszystko właściwie dla strony ukraińskiej, dla uchodźców było bezpłatne. Tak jest do dzisiaj: ochrona zdrowia, komunikacja, wydawane są posiłki, za chwilę dostaną kieszonkowe też w formie finansowej, wsparcie dla dzieci 500 plus, ale też oczekujemy, że Komisja Europejska wesprze ten proces. – mówił Władysław Ortyl.

Marszałek podkreślał również, że działania wojenne na Ukrainie spowodowały problemy gospodarcze, szczególnie w regionach przygranicznych. Wojna negatywnie wpłynęła na m.in. na branżę turystyczną.

Zaznaczył też, że niektórzy lokalni przedsiębiorcy wycofują się z realizacji innowacyjnych projektów, które do tej pory realizowane były z udziałem środków europejskich, co również może być niepokojące. Jednak, jak twierdzi marszałek, mimo wojny na Ukrainie, gospodarka powinna funkcjonować normalnie.

Źródło: samorzad.pap.pl