fbpx
Jak odnieść międzynarodowy sukces w biznesie. Szkolenia na Warmii i Mazurach
11 czerwca 2021
maseczki, covid
Warmińsko-mazurskie aktywne w czasie pandemii
25 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Na Mazurach startuje rajd Orlen 77

Niezwykle mocna stawka zawodników ruszy do walki z Mikołajek, a rywalizację zakończy na ulicach Warszawy.

Rajd Polski – drugi najstarszy na świecie – obchodzi w tym roku setne urodziny. Pierwsza edycja tych zawodów odbyła się w 1921 r. W swojej historii sześć raz stanowił rundę mistrzostw świata (1973, 2009, 2014-2017) i aż 51. razy był zaliczany do kalendarza europejskiego czempionatu. ORLEN 77. Rajd Polski to jednocześnie druga runda w sezonie ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Łącznie organizatorzy przyjęli 102 zgłoszenia, z czego 76 załóg powalczy o punkty do czempionatu Starego Kontynentu, a 46 do mistrzostw Polski. W stawce mamy 44 samochody Rally2 (dawniej R5), czyli najszybsze i najbardziej zaawansowane konstrukcje dopuszczone do rajdów w Polsce i Europie.

 

– Od 2005 roku Rajd Polski na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych wydarzeń sportowych na Warmii i Mazurach. A szutrowe trasy, które położone są w urokliwych miejscach, cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród uczestników tego prestiżowego wydarzenia. Z naszej gościnności znakomici sportowcy korzystają również podczas treningów przed innymi najważniejszymi zawodami na świecie. Ta tendencja jest spójna ze staraniami samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, który wielką wagę przywiązuje do promocji sportowych walorów regionu – przyznaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Zaciętą rywalizację zwiastuje liczne grono zawodników, których możemy zaliczyć do faworytów ORLEN 77. Rajdu Polski. Wśród nich jest trójka kierowców mających już na swoim koncie zwycięstwa w Mikołajkach: Aleksiej Łukjaniuk (Rosja, Citroen C3 Rally2), Andreas Mikkelsen (Norwegia, Skoda Fabia Rally2) oraz Nikołaj Griazin (Rosja, Volkswagen Polo GTI R5). Kandydatami do miejsca na podium są także zawodnicy z doświadczeniem z mistrzostw świata: Craig Breen (Irlandia, Hyundai i20 R5), Nil Solans (Hiszpania, Skoda Fabia Rally2), Simone Tempestini (Rumunia, Skoda Fabia Rally2) czy też Grégoire Munster – trzeci zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw Europy (Luksemburg, Skoda Fabia Rally2).

 

Na czołowe lokaty liczą również polscy kierowcy, z trzema mistrzami kraju na czele: Grzegorzem Grzybem (2016, 2018), Wojciechem Chuchałą (2014) i Mikołajem Marczykiem (2019). Cała trójka na Mazurach skorzysta z najnowszej wersji Skody Fabii Rally2.

 

Na szutrowych trasach nie zabraknie ponadto przedstawicieli Warmii i Mazur. O cenne punkty powalczą: Adrian Chwietczuk, Radosław Typa i zasiadający na fotelu pilota – Sebastian Rozwadowski.

 

ORLEN 77. Rajd Polski to również rywalizacja w klasach. W tym sezonie w FIA ERC debiutują samochody Rally3, a konkretnie – Ford Fiesta Rally3 pochodząca z… Krakowa. Właśnie tam, w polskim oddziale firmy M-Sport, budowane są te rajdówki. Młodzi kierowcy dysponujący autami Rally3 mogą walczyć w ramach cyklu ERC Junior. Z kolei załogi w samochodach z napędem na jedną oś (kategoria Rally4) walczą w ramach cyklu ERC3 i ERC3 Junior.

 

Harmonogram rywalizacji w ORLEN 77. Rajdzie Polski tworzy 14 odcinków specjalnych o łącznej długości 202,7 km. 12 z nich jest na Mazurach, jeden w okolicach Przasnysza, a finałowy – na warszawskim Powiślu. Będzie to OS Rally Poland 100th Anniversary, wytyczony m.in. na ulicy Karowej, gdzie co roku w grudniu rozgrywane jest słynne Kryterium Asów, kończące Rajd Barbórka.

 

Pierwsza z załóg wyruszy na trasę rajdu w piątek, 18 czerwca, o 18:45. Po przejechaniu przez rampę startową na rynku w Mikołajkach zawodnicy udadzą się na tor Mikołajki Arena, gdzie o 19:15 rozpocznie się pierwszy oes ORLEN 77. Rajdu Polski.

 

Meta zawodów i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się na błoniach PGE Stadionu Narodowego – w niedzielę, 20 czerwca, o 19:00.

źródło i foto: warmia.mazury.pl