fbpx
Rozwój rynku energetycznego w UE powinien uwzględniać wiele nośników energii
28 października 2022
Świętokrzyskie chce chronić rolników przed nieuczciwymi praktykami
31 października 2022
Pokaż wszystkie

Należy wpisać spójność cyfrową do Traktatu UE

Rosnąca przepaść cyfrowa pomiędzy regionami UE może zwiększać nierówności społeczne i terytorialne. Dlatego też spójność cyfrowa powinna zostać wprowadzona do Traktatu UE jako dodatkowy element koncepcji spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej – podkreślają przedstawiciele Europejskiego Komitetu Regionów.

Europejski Komitet Regionów w trakcie sesji plenarnej odbywającej się podczas 20. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2022 w Brukseli wezwał instytucje UE do zapewnienia pełnej spójności cyfrowej w Europie w celu zwalczania nierówności między terytoriami. Komitet ostrzegł, że rosnąca przepaść cyfrowa może zwiększać nierówności społeczne i terytorialne, ponieważ ma wpływ na usługi świadczone na szczeblu lokalnym, takie jak dostęp do usług e-zdrowia i zasobów edukacyjnych, lub uniemożliwia wielu obywatelom dostęp do podstawowych usług, jak korzystanie z płatności bezgotówkowych lub głosowania elektronicznego. Ponadto zwiększona spójność cyfrowa byłaby narzędziem odwrócenia niżu demograficznego na obszarach śródlądowych, wiejskich i górskich.

W zbiorze opinii przyjętych na sesji plenarnej Europejski Komitet Regionów podkreślił, że Europa potrzebuje silniejszej, nowoczesnej i uproszczonej polityki spójności, aby walczyć z rosnącymi nierównościami.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Foto: KR