fbpx
Jak dbać o rozwój regionów Morza Bałtyckiego? Międzynarodowa konferencja
23 września 2021
Europejski Tydzień Testowania. W Słupsku za darmo sprawdzisz, czy nie masz HIV
22 listopada 2021
Pokaż wszystkie

Nowa karetka w Pomorskiem

Zespół Ratownictwa Medycznego w podstacji w Starej Kiszewie otrzymał nowy ambulans. Karetka jest wyposażona w systemy zwiększające komfort i bezpieczeństwo pracy ratowników medycznych i pacjentów, którym udzielana jest pomoc. Ambulans zastąpił 8-letni wysłużony pojazd.

Karetka kosztowała ponad 315 tys. zł, z czego ponad 250 tys. zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, a prawie 60 tys. zł ze środków własnych Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Nowa karetka to pojazd marki Renault Master rocznik 2021 z silnikiem o pojemności 2300 cm³ i mocy 165 KM w kolorze żółtym z odblaskowym oznakowaniem. Ambulans posiada m.in. system wspomagania nagłego hamowania i toru jazdy oraz system ostrzegający o nagłym pojawieniu się przeszkody przed pojazdem w martwym polu czy punkcie. Karetka ma też kamerę cofania, wbudowaną funkcję asystenta ruszania na wzniesieniu i liczne czujniki np. cofania, świateł czy zmierzchu. Ponadto, zostało wyposażona w niezależnie ogrzewany przedział medyczny, który spełnia normy bezpieczeństwa i komfortu pracy personelu i transportu pacjenta.

– Obecnie karetki szybko ulegają eksploatacji, gdyż wyjeżdżają do pacjentów z zakażonych koronawirusem. W czasie pandemii było więcej zgłoszeń i karetki pokonywały znacznie większe odległości, żeby dowozić pacjentów  do odległych szpitali (np. szpital w Chojnicach) – tłumaczy koordynator Zespołów Ratownictwa Medycznego szpitala w Kościerzynie i Jarosław Osypiuk. – Na stan karetek wpłynęły też częste dezynfekcje przy użyciu silnych środków chemicznych zwalczających wirusa SARS CoV-2. Dlatego konieczna była wymiana wyeksploatowanego 8-letniego ambulansu. Chodzi o to, aby mieszkańcy powiatu kościerskiego mogli liczyć na szybką i fachową pomoc oraz transport do szpitala –wyjaśnia Jarosław Osypiuk.

W Starej Kiszewie karetka podstawowa stacjonuje od stycznia 2010 r. W 2020 r. ratownicy brali udział w prawie tysiącu interwencji. Nowy ambulans będzie obsługiwał gminy: Stara Kiszewa Nowa Karczma, Liniewo, Kaliska, Zblewo oraz obszary wiejskie Czerska i Kalisk. Ponadto, w razie nagłej konieczności, karetka może udzielać pomocy w Dziemianach, Kościerzynie, Lipuszu i Stężycy, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo mieszkańców i turystów tych terenów.

Wymiana karetek transportowych SOR i karetek dla ZRM przyczynia się do poprawy komfortu pacjentów oraz poprawy warunków pracy dla personelu. Ponadto, zmniejszają się awaryjność i koszty eksploatacji pojazdów.

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie ma cztery karetki wchodzące w skład państwowego ratownictwa medycznego. Jedna to karetka typu „S” (specjalistyczna z obsadą trzech osób, w tym: lekarza, pielęgniarza specjalisty lub ratownika medycznego oraz ratownika medycznego kierowcy) oraz trzy karetki typu „P” (podstawowa z obsadą dwóch osób, w tym: o ratownika medycznego lub pielęgniarza specjalisty oraz ratownika medycznego kierowcy). Nowy ambulans będzie stacjonować w podstacji w Starej Kiszewie przy ul. Wyzwolenia, gdzie znajduje się zespół wyjazdowy karetek pogotowia, działający w ramach struktur Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Źródło: pomorskie.eu