fbpx

Nowa pracownia mammograficzna w Kędzierzynie-Koźlu

Kolejne firmy z Opolską Marką
21 maja 2021
Opolskie. Droga w Biestrzykowicach oficjalnie otwarta
16 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Nowa pracownia mammograficzna w Kędzierzynie-Koźlu

mammograf

W kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu otwarto po przebudowie i całkowitym odnowieniu pracownię mammograficzną. Pracownia zyskała nowy sprzęt i została przebudowana dzięki unijnym funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

 

– Diagnostyka nowotworów jest niezwykle ważna, zwłaszcza teraz, gdy lekarze biją na alarm, że chorzy za późno zgłaszają się do lekarza – mówi wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura. – Dlatego istotne jest, żeby kobiety miały dostęp do nowoczesnego sprzętu i badań, które przeprowadzone w odpowiednim czasie mogą uratować zdrowie, a nieraz i życie – podkreśla.

Nowy mammograf to tylko część dużego projektu z RPO, realizowanego przez SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu. Urządzenie kosztowało 1 milion złotych, z czego pomoc unijna z urzędu marszałkowskiego wyniosła 850 tysięcy złotych. Technik rtg z kędzierzyńsko-kozielskiej pracowni mammograficznej Beata Deresiewicz podkreśla, że to nowość dla pacjentek i pracowników. – Wcześniej mieliśmy aparat analogowy, ten jest w pełni cyfrowy, lekarz opisujący ma duże możliwości oceny zdjęć, jest tu możliwość wykonywania zdjęć pogłębiających diagnostykę w formacie 3d.

 

– Kędzierzyńsko-kozielski szpital pełnił wyjątkową rolę podczas pandemii, więc ta pomoc to jedynie ułamek kwoty, jaką przekazaliśmy tej lecznicy. Cały projekt, w ramach którego dofinansowano roboty budowlane, sprzęt medyczny i środki ochrony związane z przeciwdziałaniem korona wirusowi wart jest 16 milionów 350 tysięcy złotych. My z unijnych funduszy dofinansowaliśmy go kwotą ponad 16 milionów 175 tysięcy złotych – informuje wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.