fbpx

Opolskie. Droga w Biestrzykowicach oficjalnie otwarta

mammograf
Nowa pracownia mammograficzna w Kędzierzynie-Koźlu
7 czerwca 2021
Zuzanna Donath-Kasiura
Zarząd województwa opolskiego pomaga szpitalom
21 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Opolskie. Droga w Biestrzykowicach oficjalnie otwarta

Choć kierowcy mogli nową drogą jeździć już kilka dni temu, to dziś oficjalnie otwarto po przebudowie kolejny odcinek drogi wojewódzkiej nr 454 – tym razem w Biestrzykowicach.

 

Od czerwca ubiegłego roku prace na drodze wojewódzkiej nr 454 w Biestrzykowicach prowadził LARIX z Lublińca. Drogę rozbudowano na niemal półtorakilometrowym odcinku, powstały dwa odcinki nowej ścieżki pieszo-rowerowej o łącznej długości ponad półtora kilometra. We wsi jest nowy chodnik, dwie nowe zatoczki autobusowe. Przebudowano także skrzyżowania z drogami podporządkowanymi oraz zjazdy do posesji. Jak zwykle przy inwestycjach na drogach wojewódzkich, zadbano także o bezpieczeństwo pieszych – są nowe punktowe elementy odblaskowe, płyty integracyjne oraz bariery energochłonne.

Inwestycja była dofinansowana z funduszy unijnych kwota około 6,3 mln zł, a jej całkowity koszt wyniósł 7,4 mln zł.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej Biestrzykowicach to kontynuacja kompleksowej modernizacji  drogi z Opola do Namysłowa, jaka prowadzi zarząd województwa. – To konsekwentna realizacja inwestycji, którą zaczęliśmy siedem lat temu obwodnicą Czarnowąsów. Do tej pory przebudowaliśmy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 20 km tej drogi, a łączny koszt tych inwestycji  to prawie 200 mln zł – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Nowe nawierzchnie są już między innymi na odcinkach w Kup, Krzywej Górze, Pokoju, Jastrzębiu, Obwodnicy Czarnowąsów i między Ładzą a Pokojem. Obecnie trwają także prace na drodze od Jastrzębia do Ziemiełowic.

Jak podkreśla marszałek, w tej perspektywie finansowej UE już ponad 600 mln złotych zainwestowano w drogi wojewódzkie w regionie. – To zarówno kolejne obwodnice miejscowości, zupełnie nowe przebiegi niektórych odcinków i kompleksowe modernizacje, jak tutaj, w Biestrzykowicach – dodaje Andrzej Buła.