fbpx
kurtyna
Wielkopolskie wspiera kulturę
13 kwietnia 2021
książki
Promocja Wielkopolski. Program samorządu województwa Goście Radziwiłów w tegorocznej odsłonie
29 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Nowa siedziba Polskiego Teatru Tańca

Po blisko 50 latach istnienia Polski Teatr Tańca zyskał swoje miejsce! Uroczyste otwarcie nowej siedziby zaplanowano w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury” .

Polski Teatr Tańca powstał w 1973 r., a jego pierwszym dyrektorem i choreografem był słynny Conrad Drzewiecki. Teatr od początku wiele razy wyjeżdżał na międzynarodowe festiwale rozsławiając Poznań, Wielkopolskę i polską kulturę tańca. Placówkę później rozwinęła prof. Ewa Wycichowska nawiązując współpracę z osobistościami ze świata tańca takimi, jak Ohad Naharin, Birgit Cullberg, czy Jo Strømgrem.

Niestety, od samego początku istnienia instytucja nie posiadała swojego miejsca, przez lata będąc  skazaną na wynajmowanie pomieszczeń od poznańskiej Szkoły Baletowej przy ul. Koziej. Większość swej energii pracownicy Teatru i związani z nim artyści musieli więc poświęcać na logistykę.

Sytuacja Polskiego Teatru Tańca zmieniła się diametralnie w 2017 r. Wtedy to instytucja zdobyła unijne dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020. Spośród zgłoszonych do procedury konkursowej projektów w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego ten przygotowany przez Teatr otrzymał od Zarządu Województwa Wielkopolskiego najwyższą ocenę merytoryczną. Pozwoliło to na uzyskanie ponad 8 mln zł dofinansowania, z kolei Samorząd Województwa Wielkopolskiego postanowił wesprzeć przedsięwzięcie kwotą blisko 13 mln zł. Cała inwestycja kosztowała ponad 21 mln zł.

 

Przypomnijmy, że wcześniej wyznaczono już budynek, w którym swoją działalność  prowadzi obecnie Teatr. Jest to kamienica przy ul. Taczaka 8 należąca do Samorządu Województwa Wielkopolskiego, w której kiedyś mieściła się przychodnia i stacja pogotowia.

 

– Bezdomność Polskiego Teatru Tańca stała się legendarna. Cieszę się, że wreszcie znajdzie w stolicy Wielkopolski swoją własną przestrzeń. Działalność tej instytucji kultury daleko wykracza dziś poza taniec. Teatr ma na swoim koncie masę nagród przyznanych nie za same spektakle, lecz również za zrealizowane przez siebie filmy czy wydane książki. Bardzo liczę także na aktywność organizacji pozarządowych w tym nowym miejscu i wartościowe interakcje społeczno-kulturalne – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

 

Realizacja projektu obejmowała przede wszystkim rewitalizację frontowego budynku XIX – wiecznej kamienicy oraz dobudowę sali studyjnej (tzw. Duże Studio) o powierzchni ok. 365 mkw. w stylu industrialnym. Ta druga znajduje się w nowym budynku, który wyrósł w podwórzu kamienicy. W Dużym Studio powstawać będą spektakle Polskiego Teatru Tańca oraz prezentowane będą realizacje zaproszonych zespołów tańca z innych ośrodków w Polsce i zagranicznych. Sala może gościć ok. 130 widzów w układzie amfiteatralnym i 180 w układzie horyzontalnym.

 

Przestrzeń parteru, zwana Małym Studio, wraz z foyer , będzie dedykowana projektom warsztatowym, filmowym, wystawienniczym oraz edukacyjnym. Zielony dziedziniec nawiązujący do funkcjonujących na Luisenstrasse (nazwa ulicy Taczaka w czasach zaborów) ogródków podwórzowych daje możliwość realizacji spotkań na świeżym powietrzu – letnich pokazów działań performatywnych.

 

Generalnym wykonawcą jest  Przedsiębiorstwo Budowlano – Usługowe „Budopol” Sp z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Autor projektu architektonicznego jest Jerzy Gurawski prowadzący Architektoniczną Pracownię Autorską ARPA w Poznaniu.

 

Uroczysta inauguracja siedziby Polskiego Teatru Tańca i Narodowe Tańczenie odbędzie się w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Granice natury – granice kultury”. Wydarzenie rozpocznie się 23 kwietnia i potrwa do końca miesiąca.

 

Więcej informacji o Festiwalu: http://www.ptt-poznan.pl/pl/node/980