fbpx

Promocja Wielkopolski. Program samorządu województwa Goście Radziwiłów w tegorocznej odsłonie

Nowa siedziba Polskiego Teatru Tańca
20 kwietnia 2021
mikrofon
Sejm. Marszałek Woźniak zabiera głos w sprawie KPO
4 maja 2021
Pokaż wszystkie

Promocja Wielkopolski. Program samorządu województwa Goście Radziwiłów w tegorocznej odsłonie

książki

Kilkunastu twórców literatury lub tłumaczy będzie mogło spędzić sierpień i październik w urokliwym Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Wszystko w ramach programu „Goście Radziwiłłów”.

 

Gościem klasycystycznego pałacu w Antoninie był przed laty sam Fryderyk Chopin. W trakcie swoich pobytów w tym miejscu, w latach 1826-1829, Chopin grał, dawał lekcje młodziutkiej księżniczce Wandzie Radziwiłłównie, prowadził dysputy z gospodarzem o zawiłościach sztuki kompozytorskiej i tworzył. Tu powstały między innymi Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. Z kolei gospodarz – książę Antoni Radziwiłł – rysował i grał na wiolonczeli. Był też koneserem sztuki.

 

O swoim pobycie w Antoninie Fryderyk Chopin napisał w liście do przyjaciela: „Byłem tam tydzień. Nie uwierzysz, jak mi u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem, i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu”.

 

W lipcu i październiku w Pałacu na trzy tygodnie zamieszka i stworzy swoje literackie projekty 16 uczestników programu „Goście Radziwiłłów”. Będą to osoby związane z Wielkopolską, które piszą lub tłumaczą literaturę polską na języki obce i mają już na swoim koncie pierwsze publikacje.

 

Rezultatem pobytu każdego uczestnika programu będzie utwór literacki, zbiór utworów literackich lub przekład utworu literackiego.

 

– Utwór lub przekład będą mieścić się w zakresie fikcji literackiej, wśród nich przewiduje się powstanie lub przetłumaczenie: powieści, opowiadań, esejów, felietonów, sztuk teatralnych, zbiorów poezji, utworów adresowanych do dzieci i młodzieży. – tłumaczy Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

 

Na realizację programu „Goście Radziwiłłów” Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznacza kwotę ponad 70 tys. zł. Jest to już druga edycja Programu pt. „Goście Radziwiłłów”, który w całości jest finansowany  ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Latem ubiegłego roku, w trakcie jego edycji pilotażowej, w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie pracowało twórczo pięć osób.

 

Dzięki ich pracy powstały utwory promujące Wielkopolskę – tom wierszy, książka dla dzieci, oraz powieści – obyczajowa, podróżnicza i historyczna.

 

Do udziału w programie uprawnione są osoby, które posiadają w swoim dorobku minimum jedną wydaną i zrecenzowaną książkę lub też przetłumaczyli na język obcy minimum jedną książkę powstałą w języku polskim, która została zrecenzowana. Książka nie może mieć charakteru naukowego. Zgłoszenia należy składać do 31 maja 2021 roku do godziny 12.

 

Zgłoszenia i regulamin znajdą się tutaj: https://kulturaupodstaw.pl/radziwillowie-znow-zapraszaja/