fbpx

Nowatorski akcelerator dla Wielkopolskiego Centrum Onkologii

39 młodych radnych I kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
39 młodych radnych I kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego
7 maja 2023
Zakończyła się II edycja Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2Poland w Poznaniu
Zakończyła się II edycja Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2Poland w Poznaniu
22 maja 2023
Pokaż wszystkie

Nowatorski akcelerator dla Wielkopolskiego Centrum Onkologii

Nowatorski akcelerator dla Wielkopolskiego Centrum Onkologii

Ponad 5,5 mln zł dofinansowania unijnego trafiło do Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Dzięki tym środkom powstaje akcelerator do radioterapii typu FLASH RT. Będzie to pierwsze takie urządzenie w Polsce i jedno z nielicznych na świecie, które będzie mogło służyć pacjentom marszałkowskiego Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

W piątek 12 maja Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Jan Trzuskowski, Dyrektor ds. Technicznych Narodowego Centrum Badań Jądrowych podpisali umowę na dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 budowy akceleratora generującego wiązkę elektronów o ultra wysokiej mocy dawki (FLASH RT) i infrastruktury koniecznej do jego funkcjonowania. Do NCBR trafi ponad 5,5 mln zł z działania 1.1. „Wsparcie infrastruktury B+R w sektorze nauki” (całkowita wartość projektu wynosi ponad 7,5 mln zł).

To cenne projekty i dobrze zainwestowane pieniądze z punkty widzenia przyszłych efektów – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Zależy nam na rozwoju polskiej nauki, dlatego takie przedsięwzięcia bardzo nas cieszą i stają się przedmiotem satysfakcji – dodaje Marszałek.

Akcelerator w najbliższych miesiącach trafi do Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, gdzie powstanie specjalne pomieszczenie dla użytkowania tego typu urządzenia.

Na świecie istnieje tylko kilka podobnych urządzeń, w Polsce nie ma żadnego. Zastosowanie akceleratora ma poprawić efekty terapeutyczne, jednocześnie chroniąc zdrowe tkanki w organizmie. To zupełnie nowa metoda, która pozwoli na emitowanie promieniowania elektronowego o mocy dawki ultrawysokiej – podkreśla prof. Julian Malicki, dyrektor WCO.

Jacek Tracz z NCBR dodaje, że pierwsze próby akceleratora wypadły optymistycznie, jednak teraz potrzebne będzie przeprowadzenie badań, tak, aby urządzenie wdrożone do terapii było całkowicie bezpieczne dla pacjenta. – To, co wyróżnia nasze urządzenie to fakt, że powstaje ono u nas od podstaw. Te funkcjonujące na świecie zazwyczaj są przerobione z już istniejących. W naszym będzie można dowolnie ustawiać poszczególne parametry wiązki – mówi Jacek Tracz.

Uczestnikami projektu obok WCO są również Instytut Chemii i Techniki Jądrowej i Centrum Wysokich Technologii w Świerku „HITEC ŚWIERK” Sp. z o.o.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy projekt realizowany wspólnie przez WCO i NCBR. W leczeniu pacjentów onkologicznych pomoże również akcelerator dedykowany radioterapii śródoperacyjnej.